Англиските екипи ги менуваат голманите: Шмајхел на голот на Јунајтед, Попу на местото на Кепа?

Двајцата шпански голмани во премиерлигашите имаат лоша сезона која може да ги „избрка“ од Англија.

Презимето Шмајхел кое има голема тежина на „Олдс трафорд“, лесно може да се случи од следната сезона повторно да се изговара помеѓу навивачите. Имено, челниците на Манчестер јунајтед се подготвени да го ангажираат синот на клупската легенда Петер Шмајхел, Каспер кој брани за Лестер.

Каспер има договор со Лестер со 2023 година, но се чини дека е прв избор во потрагата по наследник на Давид де Хеа кој разочара оваа сезона.
Атлетико Мадрид нема намера да го пушти Јан Облак доколку заинтересираната екипа не ја плати клаузулата која изнесува 120 милиони евра, додека Дин Хендерсон кој е дете на Јунајтед, иако имаше фантастична сезона во Шефилд, тој се уште го нема потребното искуство за да брани за „црвените ѓаволи“.

Прочитајте и...  Брегалница Штип како најдобрите европски екипи, изгради хотел за фудбалерите (ФОТО)

Поради тоа, Каспер Шмајхел е прв фаворит за наследник, 33-годишниот голман на Лестер е еден од најдобрите голмани во Премиер лигата, а не ја крие желбата да оди по стапките на славниот татко и да застане на голот на Манчестер јунајтед. Од финансиски аспект, Јунајтед би бил презадоволен да го ангажира Шмајхел бидејќи тој има годишна плата од 7.5 милиони евра во Лестер, што е за три пати помалку од тоа што Де Хеа го заработува на „Олд трафорд“.

Манчестер јунајтед нема да биде единствениот англиски тим кој ќе го менува голманот, Челси и менаџерот Френк Лампрард дефинитивно се откажаа од најскапиот светски голман, Кепа Аризабалага, а последен доказ евчерашното финале на ФА купот на кое бранеше Вили Кабаљеро.

Прочитајте и...  Хамилтон: Кога пукна гумата ми застана срцето

Иако се шпекулира со неколку имиња како Облак, Хендерсон, фаворит за нова прва „единица“ на Челси се Ник Поуп. Голманот на Барнли дури 15 пати ја зачува мрежата недопрена во Премиер лигата, но проблем за „сините“ ќе претставува тоа што Барнли бара 55 милиони евра. За очекување е работата да се заврши до крајот на преодниот рок и Челси во новата сезона да стартува со Поуп меѓу стативите.

Прочитај повеќе

Дали ова е местенка на годината, погледнете како изгледаше натпреварот од австриската втора лига (ВИДЕО)

Слободен печат

Супермаркет во Арсенал, Артета стави девет фудбалери на продажба

Слободен печат

Кошаркарот кој не клечеше при интонирање на химната доживеа тешка повреда (ВИДЕО)

Слободен печат

Моќна игра на Вестбрук во дербито со Милвоки и Јанис (ВИДЕО)

Слободен печат

Пандев и Џенова и во наредната сезона ќе играат во Серија А (ВИДЕО)

Слободен печат

Шоуто на прес конференцијата му направи проблем на Конте, Интер му подготви замена

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Фудбалски натпревар во Шведска доцнеше поради грабеж и сообраќајна несреќа

Слободен печат

Шкендија не мирува со засилувања, доаѓа и екс младински репрезентавивец на Хрватска

Слободен печат

Зверев: Мислам дека сега не е време да се игра тенис во САД

Слободен печат

Барселона се откажа од Нејмар: Нема ни да праќаме понуда до ПСЖ

Слободен печат

Роналдо ги реши дилемите околу својата иднина: Одите по моето трето Скудето

Слободен печат

Убави зборови од Руни за „граѓаните“, критики за сер Алекс Фергусон

Слободен печат