Англиски седмолигаш не се шегува: Го сака Халанд на позајмица

Фото: EPA-EFE/PETER POWELL

Седмолигашот во Англија Ештон Јунајтед го привлече вниманието со својата последна објава во која го побара Ерлинг Халанд.

Овој тим кој се натпреварува во аматерските лиги во Англија испратил официјална понуда до Манчестер Сити за позајмица на Норвежанецот Ерлинг Халанд. Ештон Јунајтед сака да го позајми Халанд на 28 дена, односно додека трае паузата за Светското првенство во најсилните првенства.

Интересно е што не се работи само за шега и обична објава на социјалните мрежи. Инфромацијата дека понудата навистина била доставена до „Етихад“ ја потврдија многу реномирани медиуми. Секако, мали се шансите Сити да дозволи Халанд да игра за друг клуб, па дури и ако се работи за аматерски фудбал во седма лига.

Како и да е Ештон Јунајтед барем на „пет минути“ се здоби со огромна популарност во фудбалскиот светот.

Видео на денот