Англиска екипа на европскиот трон - Слободен печат

Англиска екипа на европскиот трон

Фудбалската грозница го доживува максимумот, секогаш кога на програмата пристигнува финалето од Лигата на шампионите.

Ливерпул лани загуби во финалето од Реал, а годинава важи за фаворит во дуелот со Тотенхем, кој два пати беше совладан и во текот на натпреварите од Премиер лигата. Сепак, за тренерот на „црвените” Јирген Клоп тоа не би требало да има никакво значење во финалето.

– Го респектираме противникот како добар тим со неверојатна историја на игра во Лигата на шампионите оваа сезона. Тоа ќе биде тежок меч. Ги добивме двата натпревара во шампионатот, освоивме повеќе бодови, но сето тоа не се брои овде. Ако се потсетиме на домашниот натпревар, ние брилијантно го одигравме првото полувреме, но не и второто. Да не кажам дека бевме пет нивоа над нив. Сакам така да биде во финалето. Размислуваме за Тотенхем и што можат да направат. Тие ја менуваат тактиката често. Можеби три недели по претходниот натпревар, тие ќе имаат нов пристап во финалето. Кој знае? Ќе видиме. Мораме да бидеме подготвени за овој натпревар – изјави Клоп.

Во ланското финале Ливерпул доживеа голем удар, кога поради повреда од игра мораше да биде повлечен Мохамед Салах.

– Добиваме втора шанса за европската круна, играме второ финале во две години и можам да кажам дека расположението кај сите во тимот е далеку пооптимистичко од лани. За мене тоа е можност да го избришам лошиот спомен за повредата од Киев, ќе сторам се за да помогнам да стигнеме до трофејот – вели Салах.

Оптимизмот е на највисоко ниво и во противничкиот табор, откако беше најавено дека на утрешниот дуел ќе настапи најдобриот фудбалер на „петлите”, Хари Кејн.

– Кејн почна со тренинзи од петокот и саботата. Ситуацијата околу него е позитивна, имаме доволно време за уште повеќе да му се подобри состојбата. Веќе имам кажано многу пати, Кејн е многу важен фудбалер за нас и доколку се чувствува добро тој ќе игра во финалето. Уше е рано за да се прогнозира дали ќе биде стартер или ќе влезе во второто полувреме, но јасно е дека неговото присуство во екипата ќе биде голем плус за нас– истакна тренерот Маурицио Почетино.

Финалната пресметка ќе стартува утре со почеток во 21 часот, а по завршувањето на оваа средба Европа ќе добие нов шампион, по три годишната доминација на Реал Мадрид.

Прочитај повеќе

Навивачите на Наполи со вулгарна порака го пречекаа предавникот Сари

Слободен печат

Ѕвездата на ЛА Клиперс се расфрла со пари по стриптизерка (ВИДЕО)

Слободен печат

Наинголан му се одмазди на „својот“ Интер (ВИДЕО)

Слободен печат

15. четвртфинале во Мелбурн за Федерер

Слободен печат

Стокхолм под опсада: 20.000 Хрвати ќе ги бодрат „коцкестите“

Слободен печат

Македонката Јана Атанасовска триумфира на трка во слалом во Чешка

Слободен печат

Остави Коментар

four × three =

Прочитај повеќе

Атлетичарот Стојоски постави нов државен рекорд на 400 метри

Слободен печат

Дувњак МВП на Европското првенство, екс вардарци во идеалниот тим

Слободен печат

Борба за ракометниот трон: Атомскиот ракомет на „фуријата“ или „старата школа“ на Червар

Слободен печат

Гвардиола му оддаде почит на Ливерпул: Тие се фантастични, неверојатни

Слободен печат

Леброн Џејмс за историското постигнување: Ова делува нереално

Слободен печат

„Шверцерите“ нема да навиваат за Косово

Слободен печат