Англија завиена во црно: Почина легендарниот стопер, освојувач на СП

Англија утринава ја погоди веста дека легендарниот фудбалер на Англија и на Лидс, Џек Чарлтон почина на 86-годишна визраст.

Во 86. година од својот живот почина поранешниот англиски фудбалер, Џек Чарлтон кој беше дел од репрезентацијата на Гордиот Албион која триумфира на Мундијалот во 1966 година. На Чарлтон пред една година му беше дијагностициран лимфом, а освен тоа боледуваше и од деменција.

Репрезентација на Англија на СП 1966 година/фото: твитер

Тој заедно со неговиот исто така славен брат Боби Чарлтон беше дел од англиската репрезентација која триумфира на СП, додека за екипата на Лидс во која ја помина целата своја кариера имаше повеќе од 600 настапи.

По успешната фудбалска кариера, Чарлтон работеше и како тренер. Ги предводеше Мидлсброу, Шефилд венздеј и Њукасл, а 10 години беше и селектор на република Ирска Ирска.

Прочитајте и...  Ферстапен најдобар на 70 роденден на Формула 1 (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Атлетико во проблеми пред ЛШ: Двајца позитивни на коронавирус!

Слободен печат

Можните ривали на Шкендија, Шкупи и Ренова во Лига Европа

Слободен печат

Пандев и Џенова следната сезона со нов тренер!?

Слободен печат

Дури 10 играчи пред разделба со „Старата дама“!?

Слободен печат

Халеп се двоуми дали да игра на „УС Опен“!

Слободен печат

1МФЛ: Мирољубиво на Чаир, Силекс ја „торпедираше“ Беласица!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вилијан го напушти Челси, следува трансфер во Арсенал!

Слободен печат

Ферстапен најдобар на 70 роденден на Формула 1 (ВИДЕО)

Слободен печат

Димитровски: Карабах е фаворит, но се игра еден натпревар и сè е можно!

Мото ГП: Историски триумф на Биндер во Брно

Слободен печат

Левандовски на четири гола од рекордот на Роналдо

Слободен печат

Деркоски и Констандиновска победници на Крушевскиот пливачки маратон

Слободен печат