9.2 C
Скопје

Англија, Ирска, Шкотска и Велс ги намалуваат мерките пред Божик

Четири нации на Обединето Кралство денеска се договорија да ги намалат рестриктивните мерки за Божик односно ќе дозволат лица од три домаќинства да бидат на едно место пет дена.

Лица од три домаќинства можат да бидат собрани на едно место, но не во болниците или на местата за забава, во приодот од 23 до 27 декември.

– Луѓето сакаат да бидат со најмилите и со пријателите за време на најважниот празник во годината, изјави канцеларот на војводството ланкастер и еден од министритево Влада, Мајкл Гоув.

Карантинот во Англија ќе заврши на 2 декември, откако локалните власти на кој начин ќе се заштитат од новиот коронавирус.

Извор:МИА

Прочитајте и...  Бил Гејтс ја прими првата доза од вакцината против коронавирусот: Се чувствувам прекрасно

Поврзани вести

Се подготвуваат измени на законот за игри на среќа-АСОМ не ги прифаќа

Слободен печат

Политичарите во Шпанија се вацинирале пред приоритетните групи

Слободен печат

Во Албанија продолжува трендот на раст на новозаразени од Ковид -19

Слободен печат

Работници од Турција затекнати непријавени на објект во Скопје

Слободен печат

Членките на ЕУ на Балканот го спречуваат европското „прелевање“ во регионот

д-р Хамза Карчиќ/Анадолу

Сообраќајот по наместа влажни коловози, снег врне на Попова Шапка

Слободен печат

Остави Коментар