Англија им плаќа на граѓаните да се самоизолираат

Англискиот систем за тестирање и следење на Ковид-19 овозможува исплата на поддршка од 500 фунти на луѓето, кои ќе се самоизолираат откако ќе добијат позитивни резултати на тестот за Ковид-19 за да се забави ширењето на Ковид-19.

Досега заразените лица се следеа преку програмата за следење на контактите преку телефон, електронската пошта или пораките, но не и преку апликацијата за следење на контактите на луѓето заразени со Ковид-19.

Силна заштита на приватноста на корисниците беше клучно барање што го поставија Епл и Гугл кога технологијата ја направија достапна за развој на апликацијата за следење на контактите на луѓето заразени со Ковид-19.

Корисникот на апликацијата може да остане анонимен ако не сака да бара пари. 

Прочитајте и...  Ахмети до албанската опозиција: Не е добро да се демонстрира патриотизам со Законот за државјанство

Извор.МИА

Поврзани вести

Брнабиќ: Фотографиите од убиствата не беа многу страшни, има и пострашни

Слободен печат

Растурена свадба во хотел во Тетово

Слободен печат

Австрија ја суспендираше вакцината Астра зенека

Слободен печат

Коневски очекува отчет од Мицковски пред делегатите

Слободен печат

Зошто жените губат во градоначалничката трка?

Весна Тодоровска

Шахпаска: Преку Законот за родова еднаквост ја зајакнуваме улогата на жените во секоја сфера на општественото живеење

Слободен печат

Остави Коментар