Англичаните воведоа ново правило: Кој кашла кон противникот добива црвен картон

Премиерата на новото правило во англискиот фудбал ќе биде во финалето на баражот за влез во Премиер лигата.

Утревечер на „Вембли“ ќе се игра натпреварот вреден 200 милиони фунти, односно Брентфорд и Фулам ќе играат во финалето на баражот за влез во Премиер лигата, а на него се очекува да дебитира новото правило кое се воведе во англискиот фудбал.

Станува збор за ново правило поврзано со пандемијата на коронавирусот, а според кое главниот судија ќе има право да му даде директен црвен картон на фудбалерот кој намерно ќе се накашла кон противничкиот играч.

Фудбалерот кој намерно ќе се накашла кон противникот исто така ќе добие и суспензија од два или три натпревари, а судијата за ваквите случаи ќе има право да ја користи помошта од ВАР-технологијата доколку не биде сигурен во својата одлука.

Прочитајте и...  Коронавирусот направи хаос во мак ракометот, нови позитивни и во Охрид

Прочитај повеќе

Ибрахимовиќ позитивен на коронавирус

Слободен печат

Баерн Минхен и Севиља вечерва играат за првиот трофеј сезонава

Слободен печат

Гвардиола не ја научи лекцијата: Борусија Дортмунд му украде уште еден тинејџер на Сити

Слободен печат

Бунт во Мајнц, фудбалерите си ги бараат парите од кои се откажаа поради короната

Слободен печат

Вистински европски тест за Шкендија,  тетовските „црвено-црни“ сонуваат сензација против Тотенхем

Слободен печат

Коронавирусот направи хаос во мак ракометот, нови позитивни и во Охрид

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Официјално: Челси донесе замена за најскапиот голман на светот

Слободен печат

Наскоро Ѓоковиќ ќе се соочи со проблем кој го имаат сите големи шампиони

Слободен печат

Не е случајност: Барселона по трет пат „краде“ фудбалер пред нос на конкурените

Слободен печат

Швајцарците го продолжуваат „ловот“ на првиот човек на ФИФА,именуваа нов главен истражител

Слободен печат

„Збогум убиецу“: Оригиналната насловна страница посветена на Луис Суарез (ФОТО)

Слободен печат

Лудилото на „диктаторот“ Ердоган: Турските коментатори не смеат да го изговорат името на Кантер во пренос

Слободен печат