Ангеловски: Шансите за ЕП остануваат, и во Варшава по бодови

Македонската фудбалска репрезентација триумфираше над Словенија во седмиот меч од квалификациите за ЕП 2020 година (2:1).

Три бода кои што ги оставаат играчите на Ангеловски, следува голем тест против Полска против која исто така ќе се бара нов голем резултат.

– Секоја чест момци, браво и за публиката. Пред мечот знаевме со какви проблеми се соочувавме. Дел од нив не беа неколку месеци во потребната натпреварувачка форма. Но, и покрај тоа одигравме максимално од наша страна. Победата е убава, но ништо сеуште не сме направиле, сега следува Полска. Мораме да останеме цврсто на нозе, до последен атом ќе се бориме за шанса за пласман на Европското првенство. Нормално шансите сега стануваат поголеми, во Скопје покажавме дека можеме да се носиме со Полјаците, но ќе одиме на бодови. Бејтулаи ќе се врати, Адеми се пожали на повреда, затоа беше и заменет, ќе покажат додатните лекарски прегледи околу тежината на повредата – изјави селекторот на македонската репрезентација, Игор Ангеловски.

Прочитајте и...  Уред со УВ зраци за дезинфекција од вируси и бактерии доби Инфективна, болницата во Тетово и Прилеп

Дуелот Полска-Македонија ќе се игра на 13 октомври во Варшава.

Прочитај повеќе

„Комити“ реагираат: Овие момци заслужија титула

Слободен печат

Роналдо ги шокира докторите на Јувентус, се врати посилен од карантинот

Слободен печат

Федерер не е најдобар тенисер во својата ера – тоа е Новак Ѓоковиќ

Слободен печат

Марадона останува тренер на Гимназија

Слободен печат

ФФМ следната недела ќе ги одреди екипите кои ќе играат во Европа, настапот на Вардар неизвесен поради милионскиот долг

Слободен печат

И во Премиер лигата донесено правилото за пет замени

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вонредна седница, ФФМ: Крај на сезоната во Првата лига и Купот!

Слободен печат

Толедо и официјално го напушти Вардар, Вујин наскоро во Скопје!?

Слободен печат

Барнет: Каква Премиер лига, Бејл и натаму ќе биде во Реал!

Слободен печат

КФСМ: По кој основ МЗТ бара враќање на уплатените парични средства!?

Слободен печат

Антиќ: Ќе помогнам колку што можам МЗТ да се врати во АБА лигата!

Слободен печат

Хронометар атлетска трка со мерки за заштита од коронавирус

Слободен печат