Ангеловски: Очекувам многу од Елмас, може да биде лидер

Селекторот на македонската А репрезентација ги следи внимателно настапите на најдобрите наши фудбалери кои настапуваат во странство.

Помеѓу нив и талентираниот Елиф Елмас кој ги брани боите на италијанскиот Наполи, а Игор Ангеловски му честиташе за неговата прва титула во оваа сезона:

Наполи продолжи да игра многу добро и после паузата поради пандемијата со Ковид-19. Успеа да го освои Купот на Италија, а тоа е многу важно за клубот. Се слушнав со Елиф после победата во куп финалето, можеше да биде човек на натпреварот доколку ја реализираше шансата во 90 минута против Јувентус. Играта на Елмас расте, овој прв трофеј во неговата кариера е многу важен за него. Формацијата 4-3-3 е дефанзивна, но како трет играч во средниот ред се снаоѓа добро – рече Ангеловски за „Кис Кис Наполи“.

Прочитајте и...  У19: Македонските фудбалски надежи поразени од Тиквеш

Стратегот на „црвено-жолтите“ очекува многу нашиот фудбалски „Дијамант“:

Среќен сум што Елмас е во одличен клуб како Наполи. Се надевам дека уште повеќе ќе се развива во националната репрезентација. Го велам ова, бидејќи очекувам многу од него, може да биде лидер и ги повтори делата на Пандев – додаде Ангеловски.

Македонија и Косово ќе играат на 8 октомври, финалето кое носи виза за ЕП на 12 ноември

Прочитај повеќе

Репрезентативецот Николов потпиша нов договор со МЗТ

Слободен печат

Лига Европа: Натпреварот Металург-Спачва без присуство на публика!

Слободен печат

На продажба 17 фудбалери на Реал, во „жолтата зона“ Модриќ, Јовиќ, Иско..!

Слободен печат

ЛШ, Нагелсман: Можеме и без Вернер против Атлетико Мадрид!

Слободен печат

Јуве сака да се ослободи од Роналдо, понуден и на Барса! (ВИДЕО)

Слободен печат

НБА: Познати двојките за првото коло во плејофот на Истокот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ал-Келаифи: Нејмар и Мбапе никогаш нема да го напуштат ПСЖ!

Слободен печат

ЛШ: Аталанта го живееше сонот 90 минути, финишот среќен за ПСЖ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Еурофарм Пелистер со триумф над Металург на струшкиот турнир!

Слободен печат

Поради заразени играчи, УЕФА ја исфрли Дрита на Нухиу од ЛШ!

Слободен печат

Шпанецот го „украде“ шоуто, Ѓоковиќ му аплаудираше на ривалот (ВИДЕО)

Слободен печат

Русите очекуваат 30000 навивачи на Ф1 трката во Сочи

Слободен печат