4 C
Скопје

Ангеловска: Домашната платежна картичка ќе го амортизира економскиот пад

Инјекцијата од 28 милиони евра преку домашната платежна картичка, односно преку зголемувањето на проватната потрошувачка за краток период насочена кон домашните производи ќе го амортизира економскиот пад. Во третиот квартал, согласно симулациите направени од Министерството за финансии, благодарение на домашната платежна картичка економскиот резултат ќе биде подобар за 0,7 до 0,9 процентни поени, вели во гостување во „Бизнис поенти” на ТВ Алфа министерката за финансии Нина Ангеловска.

-Ако погледнеме во третиот квартал, согласно проектираниот пад на БДП од 3,4% на годишно ниво во основното сценарио, во третиот квартал зборуваме за проектиран пад од 2,7%. Со направена симулација – ако овие 28 милиони евра се влеат во економијата, точно како што е наменето во тие сектори за домашни производи и услуги, ние може да го ублажиме падот од 0,7 до 0,9 процентни поени – вели Ангеловска.

Прочитајте и...  Главниот германски вирусолог предупредува: „Нормалноста“ нема да се врати долго време

Министерката посочува дека земјата се соочува со најголемата економска криза после Големата депресија наваму и дека целта на ваквата мерка, со оглед дека приватната потрошувачка учествува со 65% во бруто домашниот производ е да се стимулира економската активност.

-Сите земји преземаат мерки за поттикнување и стимулирање на приватната потрошувачка во фаза на реотварање на економијата и враќање на довербата на граѓаните во – тоа се објекти кои беа затворени, кои немаа никаква економска активност и овие земји на свој начин ја спроведуваат мерката за давање на поддршка на граѓаните за зголемување на потрошувачката,може да ги погледнете Австрија, Словенија, Кина, Америка, најразлични примери, кои имплементирале вакви мерки на свој начин – вели Ангеловска.

Прочитајте и...  Груби се сретна со косовскиот амбасадор Дедај

Поврзани вести

ВИДЕО | Димитрова од Хелсиншки: „Јавна соба“ е кривично дело кое мора час поскоро да се реши

Слободен печат

„Мој труд, мои права!”, кампања за подигнување на свеста за работничките права

Слободен печат

Интерпелацијата за Димитров следната недела пред пратениците

Слободен печат

ВИДЕО | Ганиу: Наместо украси, Чаир купи две амбулантни возила, кровот на Мавровка ќе „зазелени“

Слободен печат

Португалскиот премиер: Ситуацијата со коронавирусот не е лоша, таа е ужасна

Слободен печат

Димитров: Посилен Западен Балкан води кон посилен Јадранско-јонски регион и кон посилна ЕУ

Слободен печат

Остави Коментар