Ангеловска: Домашната платежна картичка инјекција од 28 милиони евра за домашното стопанство

ДомашнаПлатежнаКартичка е инјекција од 28 милиони евра за домашното стопанство. Покрај поддршката кон граѓаните, оваа мерка ќе дејствува како катализатор на економската активност и ќе придонесе за намалување на ударот од COVID-19 кризата, напиша министерката за финансии Нина Ангеловка на својот фејсбук профил.

-Картичката од една страна ја стимулира приватната потрошувачка, која учествува со 65 отсто во БДП. Од друга страна, сите средства се насочени кон производи и услуги, со што се поддржува домашниот производствен и услужен сектор, стои во објавата.

Додава дека според сценаријата кои ги направивме во Министерство за финансии, домашната платежна картичка ќе го подобри економскиот резултат на земјава во третото тримесечје за 0,7 – 0,9 процентни поени.

-Вакви мерки користат и многу други земји за стимулирање на домашните економии во време на COVID-19 кризата, како Австрија, Словенија, Кина, Америка …,наведува министерата.

Прочитајте и...  Ангелов: Делчев, Глигоров, Трајковски, Заев – херојски постапки за кои историјата покажува и ќе покаже дека биле во право (ВИДЕО)

За побрзо надминување на кризата и подобри економски резултати, порачува, можеме да придонесеме сите – со тоа што ќе одбираме македонски пред останатите производи #КупувамДомашно.

Прочитај повеќе

Од денес во Италија забранет влез за државјани на 13 земји, на списокот и С. Македонија

Слободен печат

Огненовски од Демократи: Да се врати украденото од народот и да се донесе една изборна единица

Миа Агенција

Во Словенија одобрена апликација за следење на новиот коронавирус

Слободен печат

Северна Кореја: Разговори со САД би му користеле само на Вашингтон

Слободен печат

Стејт департмент: Одобрена продажба на борбени авиони Ф-35 на Јапонија

Слободен печат

Гутереш: Латинска Америка и Карибите се новата „жешка точка” во пандемијата на Ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нови 1.3 милиони отпуштени работници во САД бараат помош за невработени

Бојана Нојиќ

Уште една експлозија во околината на Тенхеран

Слободен печат

Три дена до завршување на предизборната кампања, „Можеме” и „Обнова” ветуваат дека по 15-ти јули доаѓаат најдобрите четири години

Слободен печат

Речиси две недели имаме стабилен бројот на активни случаи на Ковид-19, болничките капацитети доволни за прием на пациенти

Слободен печат

Сончево време со умерена облачност, температура до 35 степени

Слободен печат

Курсна листа на НБРМ: Колкава е вредноста на еврото денеска?

Слободен печат