19 C
Скопје

Ангелов оствари средба со синдикални претставници од КСОМ

В.директорот на Центарот за управување со кризи Стојанче Ангелов денеска остварил средба со претставници од Конфедерацијата на синдикални организации на Македонија (КСОМ) на која се разговарало за нивните барања за изедначување на платите и подобрување на условите за работа за пожарникарите со носењето на закон за пожарникарство.

Тие, како што соопшти попладнево ЦУК, посочиле дека пожарникарите повеќе од една деценија се оставени сами на себе и се опремуваат само со донации.

– Меѓу другото, го запознаа и со предлози за да си го најдат своето место под заедничка команда сега, а и во целокупна поставеност во рамки на идните реформи на Системот за управување со кризи (СУК), се вели во соопштението од ЦУК.

Ангелов нагласил дека треба да се вреднува ризикот на пожарникарите бидејќи на терен спасуваат животи и материјални добра. Најавил можни идни средби што, според можностите, би се одржувале во следниот период. Средбите би биле во насока на тоа да се координира процесот на идните реформи во системот за управување со кризи.

Поради превентивните мерки, одржани се два последователни состанока. На нив присуствувале Марјан Ристевски, претседател на КСОМ, Арбен Велиу, претседател на Синдикатот на пожарникарите во Гостивар, Стојановски Ѕвонко КСС од Скопје, Гоце Делчев Тодев, главен координатор на КСОМ, Зоран Граороски, претседател на Територијалната противпожарна единица ТППЕ Прилеп, Робе Митрески од Прилеп и Горан Ристески, претседател на гранскиот Независен синдикат на државна администрација.

Поврзани вести

Новата фабрика на ЛЕАР во ТИРЗ Тетово ќе отвори до 1 500 нови работни места

Слободен печат

Шахпаска: Во новиот закон за работни односи ќе биде вклучена и формализација на неформалната работа

Слободен печат

„Лидл“ ќе вложи 500 000 евра во Македонија

Слободен печат

Бремена жена од Македонски Брод се породила во амбулантно возило

Слободен печат

Лекарите му дале само три дена боледување на ковид пациент зависен од кислород со сатурација 80!

Владата ќе го прошири кабинетот на генералниот секретар Зеќири бидејќи канцеларијата на Рашковски ја зел Груби

Слободен печат

Остави Коментар