23 C
Скопје

Ангелов: Бугарија може да ја повлече од употреба вакцината „АстраЗенека”

 Бугарскиот министер за здравство, Костадин Ангелов, изјави дека вакцината „Астра Зенека” ќе биде повлечена доколку интересот за неа во земјата целосно се намали.

Дописникот на МИА од Софија пренесува дека Ангелов соопшти дека вакцините на оваа компанија ќе се чуваат во фрижидерите на компанијата „Булбио” или во регионалните здравствени дирекции во Бугарија.

-Согласно договорите што Бугарија ги има со Европската комисија, ќе се одлучи што да се прави со нив, додаде Ангелов.

Министерот кажа дека има писмо од министерот за здравство на Португалија, во кое се вели дека, како паневропски пристап употребата на „АстраЗенека” треба да биде ограничена само за лицата на возраст под 60 години.

За таа цел е одлучено да се побара од бугарските стручни совети, вклучувајќи и имунолози, експерти за заразни болести, кардиолози, да дадат итно мислење за тоа што треба да направи Бугарија. Според министерот Ангелов, тие ќе треба да одговорат на две важни прашања – што треба да се прави со бугарските граѓани кои веќе ја имаат примено првата доза и што треба да се направи со луѓето кои не сакаат да ја примат вакцината „АстраЗенека” како втора доза доколку Бугарија одлучи да ја запре нејзината употреба на територијата на земјата.

Досега ниту една вакцина „АстраЗенека” не е уништена или исфрлена во Бугарија.

Поврзани вести

ВИДЕО: Наместо само кафенце со Вучиќ, нобеловецот Хандке доби орден

Слободен печат

Милевски: Еко центарот Бислим, станува лидер во развојот на алтернативниот туризам

Слободен печат

Спасовски и директорот на БЈБ им одадоа почит на осумтемина загинати полицајци во „Диво Насеље”

Слободен печат

Во земјите на ЕУ ќе се влегува со било која примена вакцина

Слободен печат

Ин мемориам: Почина д-р Лазар Шуманов, претседател на Националниот комитет на ИКОМОС

Слободен печат

Блуши: Секој кандидат добил мандат со изборен криминал не заслужува да седне во Парламентот

МИА Агенција

Остави Коментар