Ангажирана армијата на БиХ во борбата против коронавирусот

Властите во БиХ испратија војска на границата, која ќе помогне во борбата против ширењето на новиот коронавирус.

Министерството за одбрана соопшти дека на осум гранични пунктови на границите со Србија, Хрватска и Црна Гора ќе бидат поставени шатори, кревети и средства за дезинфекција.

Еден од сериозните проблеми во БиХ е преминувањето на нелегални мигранти од Блискиот Исток и Африка преку територијата на земјата, на нивниот пат кон државите од ЕУ.

Според последните податоци на Министерството за здравство, во БиХ се регистрирани 45 случаи на заразени лица со Ковид-19.

Поради ширењето на коронавирусот, БиХ на 17 март воведе вонредна состојба на цела територија на државата. 

Прочитајте и...  Земјотрес го погоди Иран, најмалку 6 лица повредени

Прочитај повеќе

Чулев: СВР Струмица ги истражува донациите и дали лицата кои ги делеле ги почитувале мерките за Ковид-19

Слободен печат

Кумановци горди на двајцата доктори сограѓани беа дел од тимовите за трансплантација на срце и бубрези

Слободен печат

Протести во Минск против кандидатурата на Лукашенко за шести мандат

Слободен печат

Во Грција основните училишта и градинките се отвораат од 1 јуни

Слободен печат

Манчевски: Ако нема избори на 21 јуни, тогаш мора да се продолжи вонредната состојба

Слободен печат

Се слави во Чаир: Оро за време на полициски час? (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Скоро пет и пол милиони лица заразени со Ковид-19

Слободен печат

Земјотрес го погоди Иран, најмалку 6 лица повредени

Слободен печат

Јовески: Поради новонастаната состојба одредени дејствија се одлагаат или не се преземаат

Слободен печат

Најмалку 107 лица заразени со коронавирус на миса во Франкфурт

Слободен печат

Драма во Сараево: Мечка се бори за својот живот, едно младенче е фатено, другото се уште се бара (ВИДЕО)

Слободен печат

Заразени 164 рудари со коронавирус во најдлабокиот рудник на светот

Слободен печат