Андоновски: Наградите се важни за нас коишто пишуваме на т.н мали јазици, креативноста нуди разни форми на слобода

Петар Андоновски, со својот роман „Страв од Варвари“, во издание на „Или-Или“ е добитник на Европската награда за литература.

Тој е автор и на делата „Ментален простор“ (поезија, 2008), „Очи со боја на чевли“ (роман, 2013, три изданија), „Телото во кое треба да се живее“ (роман, 2015, три  изданија).

-Наградите нема да не направат подобри писатели, но дефинитивно ќе не направат повидливи. Тие отвараат врати. Важни се за нас коишто пишуваме на т.н мали јазици. Самата европска награда со себе носи голем број на преводи, а за самиот писател тоа носи и голем број на читатели. Ова е успех за сите нас. Мене лично многу убаво ми дојде тој месец дена кога бев во самоизолација. Се посветив на новиот роман кој го пишувам, така што јас не ни почуствував дека сум затворен или дека слободата ми е ограничена. Креативноста нуди разни форми на слобода, изјави за „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ писателот Петар Андоновски.

Прочитајте и...  Гугл ќе инвестира милијарда долари во зделки со медиумски партнери

 

Поврзани вести

Официјална Софија го присвојува 24-ти мај: Кирилицата е бугарска азбука, а Кирил и Методиј се Бугари

Слободен печат

Поради продажба на оружје на Азербејџан: Ерменија го отповика својот амбасадор во Израел

Слободен печат

Макрон со обвинување: Турција испратила сириски џихадисти во борбите во Нагорно-Карабах

Слободен печат

Истражување на Универзитетот Корнел во САД: Доналд Трамп е најголем дезинформатор за ковид-19

Слободен печат

Ердоган контра САД, Русија и Франција: Не се мешајте во судирот во Нагорно-Карабах, 30 години го занемарувавте проблемот

Слободен печат

Албанија: Над 8.000 илегални мигранти за девет месеци, 20 отсто побарале азил

Слободен печат

Остави Коментар

Поврзани вести

Се јави МОН: Првиот училиштен ден заврши успешно, платформата „Microsoft teams” се покажа стабилна

Слободен печат

Филипче: Ќе набавиме тестови за ковид-19 кои даваат резултати за 15-ина минути

Слободен печат

За првпат од крајот на април: Италија бележи над 2.000 новозаразени со ковид-19 во еден ден

Слободен печат

Сајкоски со мотивирачки пост на Фејсбук: Поделбите во ВМРО-ДПМНЕ ќе завршат, СДСМ ќе биде поразен

Слободен печат

Унијата бара законско решение: Медицинските сестри се „мајка и татко“ на здравството!

Слободен печат

Хоти: Нема повеќе компромиси во преговорите со Србија

Слободен печат