Андоновски: Наградите се важни за нас коишто пишуваме на т.н мали јазици, креативноста нуди разни форми на слобода

Петар Андоновски, со својот роман „Страв од Варвари“, во издание на „Или-Или“ е добитник на Европската награда за литература.

Тој е автор и на делата „Ментален простор“ (поезија, 2008), „Очи со боја на чевли“ (роман, 2013, три изданија), „Телото во кое треба да се живее“ (роман, 2015, три  изданија).

-Наградите нема да не направат подобри писатели, но дефинитивно ќе не направат повидливи. Тие отвараат врати. Важни се за нас коишто пишуваме на т.н мали јазици. Самата европска награда со себе носи голем број на преводи, а за самиот писател тоа носи и голем број на читатели. Ова е успех за сите нас. Мене лично многу убаво ми дојде тој месец дена кога бев во самоизолација. Се посветив на новиот роман кој го пишувам, така што јас не ни почуствував дека сум затворен или дека слободата ми е ограничена. Креативноста нуди разни форми на слобода, изјави за „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ писателот Петар Андоновски.

Прочитајте и...  Трамп им се обрати на гувернерите: Или ќе доминирате или ќе изгледате како кретени

 

Прочитај повеќе

Полицаецот поради кој гори Америка префрлен во максимално обезбеден затвор

Марина Дамческа

Трамп и Путин разговараа за самитот на Г7 и нафтата

Слободен печат

Манчевски: Законот е јасен, доколку не се продолжи вонредната состојба, изборите треба да се одржат на 5 јули

Слободен печат

Волстрит во подем со отворањето на американската економија

Слободен печат

СЗО: Мерките треба да останат, нема докази дека вирусот се сменил

Слободен печат

Манчевски: Доколку не нè погодеше здравствената епидемја ќе го достигневме нивото на просечна плата од 30 илјади денари

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Гутереш ги повика на воздржаност и демонстрантите и полицијата во САД

Слободен печат

Деспотовски: Зголемениот број на заразени се должи на неодговорното однесување на поединци

Слободен печат

Во Италија опаѓа бројот на починати: Денеска 60 жртви од коронавирусот

Слободен печат

СЗО се надева дека ќе ја продолжи соработката со САД

Слободен печат

Куомо: Масовните собири може да ја загрозат борбата против коронавирусот

Слободен печат

Братот на Џорџ Флојд го осуди насилството, бара мир

МИА Агенција