Андоновски: Мојот сон е да играм за нашата најдобра репрезентација

Иако имаше странски понуди, како добар дел од своите репрезентативни соиграчи од генерацијата 2002, високото крило се одлучи за „домашната варијанта“.

Доколку некој ја искористи својата шанса, и со неполни 18 години, да биде прволигашки играч, тоа во оваа сезона го направи Андреј Андоновски.

Иако имаше понуди, како добар дел од своите репрезентативни соиграчи од генерацијата 2002, да замине и да заигра во некоја земја надвор од Македонија, високото крило се одлучи за онаа „домашна варијанта“.

Да биде дел од вториот тим на МЗТ Скопје Аеродром, кој се избори за шанса за настап во елитната македонска конкуренција, и во „премиерната“ прволигашка сезона да запише навистина добри бројки.

Како младински репрезентативец на Македонија од свои 14 години, мој најголем сон од секогаш бил да сум дел од сениорскиот тим на репрезентацијата на Македонија. Доколку во блиска иднина добијам повик за учество во репрезентацијата, тоа ќе биде само потврда на моето секојдневно работење и усовршување. Сепак сеуште сум доста приземен во врска со ова прашање, и се трудам што помалку да размислувам на оваа тема. Но, доколку некогаш ја добијам честа да ги бранам националните бои во сениорска конкуренција, сигурен сум дека ќе го оставам срцето на терен како и до сега.

Прочитајте и...  „Златниот“ гол на Чупиќ за прва европска титула на Вардар (ВИДЕО)

Бидејќи сум млад играч сите врати и опции сеуште ми се отворени. Досегашните понуди за странство не бев спремен да ги прифатам и задоволен сум од својата одлука. Во последната сезона одиграв добри натпревари во Првата лига, и мислам дека младите играчи како мене можат многу да напредуваат и во Македонија – се зборовите на Андоновски за официјалниот сајт на македонската кошаркарска федерација.

Прочитај повеќе

Како изгледа комплескот во Дизниленд каде ќе се игра завршницата во НБА лигата (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Заменик капитенот на Вардар и објасни на ФФМ зашто „црвено-црните“ треба да ја добијат титулата

Слободен печат

Васоски: Сакам да им ја честитам титулата на моите фудбалери, повеќе од заслужена

Слободен печат

Хорват: Мило ми е што доаѓам во Скопје и средина која е препознатлива во Европа

Слободен печат

Бордот на НБА одлучи: Сезоната продолжува во Орландо и тоа само со 22 екипи

Слободен печат

Трансфер бомба: Вернер наместо во Ливерпул оди во Челси

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

МЗТ Скопје на чекор до АБА Лига: Приморска не доби лиценца во Словенија

Слободен печат

Паника во Барселона, до крајот на сезоната без Меси?

Слободен печат

Екстра засилување за Металург, хрватското легендарно крило Хорват доаѓа во Автокоманда

Слободен печат

Го смени името и ги запали социјалните мрежи , од Мекдоналд стана Бургер кинг

Слободен печат

„Комити“ реагираат: Овие момци заслужија титула

Слободен печат

Роналдо ги шокира докторите на Јувентус, се врати посилен од карантинот

Слободен печат