Андоновиќ: Политички проект за рушење на Трамп и судир во американскиот политички естаблишмент (ВИДЕО)

Во САД во моментов се случува жесток судир внатре во американскиот политички естаблишмент. Целта е да се оневозможи Трамп да го добие вториот претседателски мандат.

Трамп досега направи значителен успех во економскиот раст на земјата, многу повеќе од неговитие претходници. Но, епидемијата со коронавирусот и пред се неговото лошо справување со последиците од неа, предизвика голема криза и пад на неговиот рејтинг.

Се загубија многу работни места што ја дестабилизираше неговата политичка позиција. Овие немири дополнително му го нарушија угледот. Па оттаму и првично нарушените расни права, полека прераснаа и во социјални немири како резултат на повеќе годишните класни разлики меѓу американците.

EPA-EFE/DAVID SWANSON

 

Сето тоа во време на предизборната кампања за претседателските избори, со што овие немири добија и политички примеси. Овие настани се користат од страна на опозиционите демократи кои сакаат да го искористат моментот и да го поразат Трамп на претстојните избори. Ако се земе во предвид и дека тој беше некој вид на политички аутсајдер, но сепак победи на последните избори, како и дека има бројни противници во редовите на неговата републиканска партија, овие настани се гледаат како можност, неговите политички опоненти да стават крај на ерата на Трамп.

Прочитајте и...  „Вашингтон пост": Трамп излажал повеќе до 20.000 пати од 2017 година

Се очекува тензиите, протестите и дестабилизацијата во САД да се разгорат во пресрет на претседателските избори во САД на 3 ноември и се стравува дека ваквиот вид протести лесно можат да прераснат во огромни насилства кои можат да излезат од контрола. Сето ова укажува дека актуелните насилства се всушност обид за рушење на Трамп што претставува сериозен политички проект.

Во минатото САД на сличен начин, менуваше актуелни режими низ државите во светот, преку организирање на револуции и граѓански протести. Сирија, Украина, Либија, Ирак се дел од земјите каде американската политика организраше смена на режимите под превезот на незадоволните граѓани и улични протести. Се чини дека сега револуцијата е префрлена на домашен терен, на американска територија, каде на идентичен начин треба да се дојде до промена на власта.

Прочитајте и...  Падна цената на нафтата поради зголемениот број заразени од коронавирус

 

Прочитај повеќе

ЕЦБ: Бугарија и Хрватска имаат уште работа пред да станат дел од еврозоната

Слободен печат

Столтенберг: НАТО треба да стане поглобален сојуз поради подемот на Кина

Слободен печат

ОН предупредува: Речиси 690 милиони луѓе во светот се гладни

Слободен печат

Гласаат инфицираните со коронавирусот и лицата во самоизолација во Охрид и Струга

Слободен печат

На денот на изборите ќе можат да се подигаат личните карти од управните служби

Слободен печат

Студија: Имунитетот на коронавирусот би можел да исчезне за неколку месеци

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Вашингтон пост”: Трамп излажал повеќе до 20.000 пати од 2017 година

Слободен печат

Секизќок: Се преземат мерки да се запрат дејствијата на структурите на ФЕТО кои дејствуваат во Северна Македонија

Слободен печат

Падна цената на нафтата поради зголемениот број заразени од коронавирус

Слободен печат

Брнабиќ: Задолжително носење маски во затворен простор во цела Србија

Слободен печат

Турски сеизмолог предупредува: Можен катастрофален земјотрес во Истанбул

Слободен печат

Мајката на Пино: Ангела ќе излезе од затвор, ќе оформи семејство, Пино ништо од тоа нема да види, никогаш

Слободен печат