Анџелина Џоли донираше милиони за храна за децата во Америка!

Актерката Анџелина Џоли (44) донираше скоро милион ипол долари во организацијата „No Hungry Kid“, пишува People. Оваа организација дистрибуира помош за заедниците да можат да ги нахранат децата кои својот оброк го добиваат само на училиште, а сега тоа не е возможно, бидејќи владее пандемијата од коронавирусот.

„Од оваа недела преку милијарда деца се надвор од училиштата, бидејќи се затворени поради вирусот. Многу деца зависат од грижата и храната која ја имале за времето поминато на училиште, вклучувајќи и скоро 22 милиони деца во Америка на кои им е потребна храна. „No Kid Hungry“ вложува напори да ја обезбеди потребната храна на што поголем број деца“, изјави Џоли.

Instagram

Освен оваа донација, оскаровката даде донација и за Агенцијата за мигранти на Обединетите народи и прати поддршка на училиштата кои ги финансира во Авганистан, Камбоџа, Кенија и Намибија, за да се осигура дека ќе продолжат со работа за време на пандемијата.

Прочитајте и...  Со овој раствор ќе си ги спасите растенијата кои почнале да венеат: Феноменален трик од искусни билкари!

Таа финансита 10 училишта во Камбоџа преку Медокс Џоли Пит фондацијата која ја основа во 2003 година во чест на нејзиниот најстар син кој го посвои од Азија. Исто така, работи со УНЕСКО на воспоставување Глобална коалиција за образование за да им помогне на децата да овозможат учење на далечина во време кога училиштата се затворени.

Прочитај повеќе

Што се случува тука? Српската пејачка Милица Павловиќ го прослави роденденот, гушкајќи и бакнувајќи го Аца Лукас! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Научниците објаснија зошто мораме да носиме маски и направија нивно рангирање од најлоши до најдобри (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Повеќе не живеат во Лос Анџелес – Меган и Хари повторно се преселија во нова вила до уште попознати соседи

Слободен печат

Копија на мама: Манекенката Катарина Ивановска објави фотографија од својата ќерка Кира! (ФОТО)

Васко Спасоски

Турскиот заводник го чека првото дете со сопругата, а се шпекулира дека за време на бременоста ја изневерил со колега

Слободен печат

Годините не и можат ништо, таа буквално плени: Дамата со најголема насмевка и харизма во Холивуд! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Северина позира на лулашка, а со бикините сокри само тоа што мораше! (ФОТО)

Васко Спасоски

Со години се бореше со тежината: Кели Озборн ослабе речиси 40 килограми! (ФОТО)

Слободен печат

Жешката Никол Шерзингер сакаше да го покаже зајдисонцето, но погледот ќе го фокусирате на нешто друго! (ФОТО)

Васко Спасоски

Со овој раствор ќе си ги спасите растенијата кои почнале да венеат: Феноменален трик од искусни билкари!

Слободен печат

Девојката на Луис Хамилтон, бујната Викторија се соблече скроз гола! (ФОТО)

Васко Спасоски

Супер бабичка: Погледнете како му се одмаздила на неверниот сопруг (ВИДЕО)

Слободен печат