3.4 C
Скопје

Анатомија на бакнежот: Зошто ги затвораме очите кога се бакнуваме?

Повеќето луѓе ги затвораат очите додека се бакнуваат, но има и такви кои секогаш ги држат отворени. Постојат неколку причини зошто луѓето ги затвораат очите додека се бакнуваат.

Затворените очи го олеснуваат фокусот на бакнежот

Неколку студии покажаа дека за мозокот е потешко да се фокусира ако има многу визуелно одвлекување на вниманието наоколу. Нашата способност да уживаме во бакнежот се намалува ако нашите очи се отворени.

Сакаме поинтензивно да го осетиме допирот

Исто како што затворањето на очите ни помага да се фокусираме, тоа дополнително помага целосно да го почувствуваме бакнежот, затоа што му дозволивме на мозокот да се концентрира на допирот на усните.

Се чувствуваме помалку ранливи

Бидејќи бакнувањето е една од најинтимните активности, може да се чувствувате ранливо додека се бакнувате. За да не се чувствуваме непријатно, автоматски ги затвораме очите кога бакнувањето започнува.

Прочитајте и...  ФОТО | Нов невообичаен тренд на обликување на брадата: Дали би го пробале?

Алтернативата е „чудна“

Иако контактот со очите е секогаш пожелен, тоа не е случај кога станува збор за бакнувањето. Некој може да биде засрамен ако забележи дека сте со отворени очи додека го бакнувате, а науката вели дека мозокот може да биде преоптоварен со најразлични сензации, кои може да ги чувствувте премногу или пак воопшто да не чувствувате ништо, пишува „Brightside“.

Поврзани вести

ФОТО | Хит на социјалните мрежи: Некој од Град Скопје одлучил да го фотошопира Берни Сандерс на скопските клупи

СП.

Тие би избегнале да платат било што: Ова се најголемите скржавци во зодијакот!

Слободен Печат

ФОТО | Имот кој зрачи со елеганција во бохо стилот според вкусот на неговата сопруга: Славниот Меј Дејмон ја продава својата луксузна вила за 21 милион долари

Слободен печат

ФОТО | Трендот продолжува: Во бикини на снег, Јелена Карлеуша, Теа, Сандра Африка, Кристина и Аделина!

М.Р

Пејачката го почести фановите за 30-годишнината од кариерата: Мараја Кери штотуку објави нов ремикс албум!

Слободен печат

ФОТО | Враќање во седумдесеттите: Капутот од овчо крзно е хит број 1 оваа зима!

Слободен печат

Остави Коментар