Анализи

Анализи

Во јавниот сектор 19,3 отсто се Албанци – ќе има ли нови вработувања по...

Според образованието, 68 отсто од 1.688 луѓе вработени по Рамковен договор се со висока стручна подготовка а 32 отсто се со средно образование. Според...

АНАЛИЗА Како Македонија и Србија да постигнат една милијарда евра размена

Како до една милијарда евра во трговската размена со Македонија, анализира денеска новинската агенција Танјуг и наведува дека трговијата лани изнесувала 767,06 милиони евра,...

ИНТЕРВЈУ Павло Климкин: Русија веќе ја почна Третата светска војна!

Јас сериозно велам дека Русија ја почна Третата светска војна. Тоа не е некое мото. Ниту, пак, сакам некого тука во Македонија да исплашам,...

Иванов може да го стави „в џеб“ и договорот со Грција?!

Дури и да биде постигнато заедничко решение помеѓу македонскиот премиер Зоран Заев и грчкиот премиер Алексис Ципрас, сепак целата работа би можела повторно да...

АНАЛИЗА: Како работел јавниот сервис МРТ, за што се трошеле парите?

Јавното радиодифузно претпријетие МРТ,  кое чека на длабоки квалитативни реформи и депратизација, го објави консолидираниот Финансиски извештај за работата во 2017 година, пишува неделната економска...

„Окта“ ќе става фотоволтаици и ќе продава струја од сонце

Нашиот сон е да ја претвориме „Окта“ во енергетски центар, нудејќи им ги на нашите партнери сите енергетски производи, велат од компанијата. Весна Дамчевска Приближување на...

Текстилната индустрија се пара, никој не сака да работи за „минималец“

Претседателот на Организацијата на работодавачи на Македонија и сопственик на светиниколската конфекција „Мода“ вели дека, за да се спаси текстилната индустрија, мора да постојат...

„Богатството“ од 1.000 евра дочекано на нож

Дали 1.000 евра е доволно висок износ за да се смета некој за богат? Што е со врвните ИТ-експерти и лекари што земаат месечни...

Уставниот суд немоќен пред џебното вето на Иванов

Не може да се поднесе иницијатива затоа што законот за двојазичност не е стапен во сила. Додека не биде потпишан указот од претседателот, иницијативата...

Здравството полно со „болни“ тендери

Во 70 проценти од спроведените постапки за јавни набавки, институциите од јавниот здравствен сектор не објавиле или, пак, објавиле само дел од клучните информации...

Не пропуштајте

Придружете ни се Facebook