Ана Здравковска – Илиевска: Целиот живот е магија, само треба да знаеме да ја дозираме таа магија!

Се сеќавате на популарното телевизиско лице, Ана Здравковска – Илиевска? Се разбира дека се сеќавате, а веруваме и дека ви недостига на малите екрани. Но, веќе подолго време, нејзиниот фокус е едукација и работа со млади и работа во туризмот. Ана е доктор на комуниколошки науки, визитинг вонреден професор на „МИТ Универзитет“ по група предмети од областа на односи со јавноста и менаџмент на комуникации и раководител на сектор во „ЕЛЕМ ТУРС“. Со други зборови, ем успешна и паметна, ем убава жена.

Ти недостига ли телевизискиот свет? На кој начин ја компензираш таа магија? 

– Целиот живот е магија…Само треба да знаеме како, кога и колку да ја дозираме таа магија. Секое време има своја убавина. Телевизијата секогаш ќе биде кристално чиста коцка љубов. Со текот на времето таа коцка љубов и пасија ја наоѓате и во останатите ангажмани. Сега мојата магија се моите студенти, патувањата, планините, семејството, луѓето со кои со децении се дели среќата и тагата.

Прочитајте и...  Што сè може да ја оштети вашата коса, а не сте свесни за тоа

Уште си толку убава, како успеваш да останеш во хармонија со убавината и спокојството со кое зрачиш?

– Убавината е минлива физичка категорија. Сè останато е состојба на умот.

Кои денешни теми најмногу нè мачат, каде жените треба да го кренат својот глас?

– Денешницата е значителен предизвик и искушение речиси за сите генерации. Секоја генерација има свои теми на неразрешница, дилема и вечни прашања. Младите се тема што треба да нè окупира. Ги воспитавме ли доволно? Ги едуциравме ли вистински? Ги знаат ли трајните вредности? Почитуваат ли? Што им покажавме? Што им дадовме? Што им оставивме? Ги оставивме ли самите на себе си? Зошто секогаш недостасува време, за нив, за оние на кои најмногу им требаме. Недостасува ли мајката во домот? Недостасува ли таткото? Ете, тука треба жените да го кренат својот глас. За семејството, за себе, за сите.

Прочитајте и...  Во трката за пратеници 1.578 кандидати на 15 коалиции и партии

Во што би ги охрабрила младите девојки?

– Да не дозволат никој да им го украде или скрши сонот, да не се откажуваат на првата пречка и конечно да им дозволат на мажите да ги почитуваат како дами, да покажат потреба за внимание и љубов која не моли, не се гордее и не завидува.

Колку килограмите плус, особено во зрелите години, се знак на евентуална фрустрација или пак, можеби, на женственост? 

– Килограми….зарем сè уште некој се занимава со толку неважни работи? „Сè свое со себе си носам“ – тоа е убавината на зрелоста.

Да ни препорачаш еден рецепт, домашен третман за нега, по твој избор, што ти го практикуваш? 

Прочитајте и...  Доколку му го правите ова на средството за дезинфекција, тоа станува неефикасно и залудно го користите!

– Најдобриот рецепт за нега на душата и телото е чај и мноогу љубов.

 

 

Прочитај повеќе

Беше прогласена за најубаво девојче во светот, а денес изгледа навистина неверојатно (ФОТО)

Слободен печат

Неразбрана од општеството, била среќна кога нашла луѓе подеднакво несреќни како неа, од 29 години велела дека е вдовица, а се смета за најталентирана глумица на сите времиња

Слободен печат

Валентина Сампаио е првиот трансродов модел во угледниот „Sports Illustrated“ (ФОТО)

Слободен печат

Лагите и конспирациите за Ковид 19, не ја поштедија ни починатата 24 годишна девојка од Тетово

Мирослава Бурнс

Првиот возач на автомобил во светот била жена, возела 106 километри со брзина до 40 км на час

Слободен печат

Имунологот Јанковиќ: Ова не го очекувавме во Србија, ова е борба за опстанок

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Детали од дневникот на Мајкл Џексон: Стравувал дека ќе го убијат, посакувал бесмртност и 20 милиони долари неделно

Слободен печат

Овој домашен спреј против комарци неверојатно делува, а се прави само од две состојки

Слободен печат

„Ролинг Стоунс“ најавија реиздание на албумот од 1973-та, пристигнуваат и три досега необјавени песни

Слободен печат

Промашена „бомба“ за Заев: Тој вели „мaрш“, а напишано е „важи“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Билките и фенг шуи: Некои ни носат среќа, други богатство, трети љубов…

Слободен печат

Што сè може да ја оштети вашата коса, а не сте свесни за тоа

Слободен печат