Ана Брнабиќ се сели во вилата на Јованка Броз

Српската премиерка Ана Брнабиќ може да започне да ја користи вилата во Белград каде со децении живееше вдовицата на Јосип Броз Тито, Јованка Броз.

Како што јави дописникот на МИА од Белград, со декрет на Владата, вилата во улицата Кнез Александар Караѓоре на Дедиње ставена е во објектите за репрезентативни потреби на Република Србија. Одлуката е објавена во Службен весник и е потпишана лично од Ана Брнабиќ.

Не е познато кога Брнабиќ ќе се пресели во државната вила малку позната како „Бор”, а повеќе по вдовицата на Тито, но зградата е скоро целосно подготвена за премиерката и нејзиното семејство.

-Вилата на Јованка првпат по речиси шест децении беше реновирана претходните месеци, а медиумите претходно пишуваа дека нејзиното обновување е платено од 30 до 50 милиони динари (340.000 евра), додека директорот на Републичката управа за имот Јован Воркапиќ претходно изјави дека за целосна реконструкција на објектот се потребни околу 2,5 милиони евра.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Андоновиќ: Уште не претставена, новата црногорска влада на Кривокапиќ обвинета за непотизам

Јованка Броз, вдовицата на поранешниот претседател на СФРЈ Јосип Броз Тито, почина на 20 октомври 2013 година.

Ана Брнабиќ ќе ја добие вилата на Јованка Броз за вториот мандат?

Поврзани вести

Хоти: Нема договор со Белград за посетите на српските официјални лица на Косово

Михаило Донев

Младите во Франција ќе бидат „главни жртви“ на економскиот пад предизвикан од пандемијата

Слободен печат

Орбан: Унгарија останува „цврста“ на ставот за ветото на буџетот на ЕУ

Слободен печат

ВИДЕО+ФОТО: Донација од 13500 брзи ковид тестови од Кралството Норвешка

Слободен печат

Радев повика на смирување на страстите, да не се интегрира билатералниот проблем во ЕУ

Слободен печат

Кипар воведува полициски час од 21 часот

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanianBulgarian