9.2 C
Скопје

АМСМ: Забрана за товарни возила на крак Маврово – Дебар, во прекин е сообраќајот на патот Кочани – Македонска Каменица

Поради снежни врнежи е воведена забрана за движење на товарни моторни возила на патниот правец крак Маврово – Дебар, соопшти АМСМ.

Според информација од ЈП „Македонија Пат“, поради одрон сообраќајот е целосно во прекин на патниот правец А3 Кочани – Македонска Каменица, на делницата од Истибања до брана Калиманци, кај местото Ајдучки Камен.

За лесните патнички возила сообраќајот се пренасочува преку регионалниот патен правец Р2345 Кочани – Виница – Бигла – Делчево. Тешките товарни возила и автобуси се пренасочуваат преку регионалниот патен правец Р1304 Кочани – Виница – Берово – Делчево.

На целата територијата во земјава има снежни врнежи и сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози,

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има појава на магла и можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Прочитајте и...  Италија во шок по загинувањето на девојчето од „ТикТок“ предизвикот, отвори истрага

Поврзани вести

Британскиот вид на коронавирусот откриен и во Словенија, заразен маж од Косово

Слободен печат

Франција веројатно ќе мора да влезе во трет карантин

Слободен печат

Египет денеска почна со вакцинација против коронавирус со кинеската вакцина на Синофарм

Слободен печат

Муцунски: Ме загрижува тоа што со Бугарија се разговара само за идентитетски прашања

Слободен печат

Околу 500 вработени на Ербас се ставени во карантин во Хамбург

Слободен печат

„Коронавирусот денеска го посети и нашиот дом“: Осумгодишниот син на Ципрас позитивен на ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар