АМС поднесе кривична пријава за раководството на ФФМ – Слободен печат
СпортФудбал

АМС поднесе кривична пријава за раководството на ФФМ

Агенцијата за млади и спорт поднесе кривична пријава против Фудбалска федерација на Македонија за злосторничко здружување, злоупотреба на службената должност и овластување и фалсификување на истрага.

Агенцијата за млади и спорт (АМС) одлучи битката со водечките луѓе во Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) да ја крене на повисоко ниво, поднесе кривична пријава против актуелниот претседател Муамер Сејдини, поранешниот Илчо Ѓорѓиоски и против неколку членови на Управниот одбор. АМС поднесе кривична пријава и против претседателот на Управниот суд, Бурим Сејдини.  Сите тие се тужат за Злосторничко здружување, злоупотреба на службената должност и овластување и фалсификување на истрага.

„Во периодот по 29.07.2012 година Ѓорѓиоски, тогашен претседател на ФФМ, избран е на вонредно Генерално собрание на кое е одржан и усвоен и Предлог статут подготвен од работна група на ФИФА, УЕФА и ФФМ на незаконит начин. Тој при спроведување на истиот во Централен регистар наместо да го спроведе законски донесениот статут на собранието на ФФМ врши незаконито променување на содржината на Стаутот и го додаваат членот 37 со следниот текст:

Комисијата за верификација на регистрација на фудбалери и клубови на ФФМ-Редакциски одбор на Макфудбал ги верификува регистрирањата на клубовите и фудбалерите, фудбалерите во мал фудбал и фудбал за жени и ги објавува сите одлуки на органите на ФФМ. Таа комисија се состои од претседавач, заменик претседавач и три члена кои по промената на членот 37 се менуваат за еден број и се зголемуваат за плус еден член“, стои во пријавата, поднесена до Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција.

 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close