Ампева од „Гласен текстилец“: Задоволна сум покачувањето на минималната плата, но остануваат уште многу предизвици

Претходно, појаснува Ампева, немаше ни минимална плата, туку само учинок за текстилните работнички, бевме дискриминирани по секој основ.

Сè уште ситуацијата не е најдобра. Но согласно нашите ингеренции, имајќи предвид дека ова е ситуација која што се таложела 30 години, сметам дека имаме направено доволно, вели Кристина Ампева, претседателка на здружението „Гласен текстилец“ во телефонско јавување во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“.

-Имаме ратификувано конвенции, потпишани документи, ставени се во закон и има поголем слух од страна на институциите. Но сè уште не е доволно. Морам да кажам дека сум супер задоволна од покачувањето на минималната плата. За овие три години неколкупати се покачи- вели Ампева.

Претходно, појаснува Ампева, немаше ни минимална плата, туку само учинок за текстилните работнички, бевме дискриминирани по секој основ.

-Значи уставно дискриминирани беа со години. Можам да кажам дека во тој дел се променети работите, но остануваат уште предизвици- рече Кристина Ампева, претседателка на здружението „Гласен текстилец“.

Прочитајте и...  Делови од неколку скопски општини утре ќе останат без струја

Поврзани вести

Ќучук: Јас не сум слушнал категорично „не”, дека ќе има блокада од Бугарија

Слободен печат

Над 21.800 албански лани станале италијански државјани, а за 11 години – над 210 илјади

Слободен печат

Без вода дел од корисниците на булеварот „Борис Трајковски”

Слободен печат

Обезбедени 428 таблети за следење онлајн настава за учениците од Ѓорче Петров

Исплатени 3,2 милјарди денари за обештетување на депоненти од „Еуростандард банка”

Слободен печат

ВИДЕО | Филипче: Состојбата на Спасовски е стабилна, има благо покачена температура

Маријана Митровска

Остави Коментар