-1.3 C
Скопје

Ампева од „Гласен текстилец“: Каде се парите од субвенциите кои ги зедоа фирмите, а не им ги дадоа на вработените?

Имаше 300 компании кои воопшто не исплатиле плата и над 7000 компании кои исплатиле под минималната плата- потенцира Ампева.

Каде завршија парите што стотици компании ги зедоа како субвенции, а не им дадоа плати на вработените, прашува Кристина Ампева од „Гласен Текстилец“, коментирајќи ја најавата за нова владина помош за поддршка на стопанствениците за исплата на плати.

-На Влада бил утврден Законот за финансиска поддршка за исплата на платите за месеците октомври, ноември и декември 2020 година од Ковид економските мерки. Сега оди на Собрание и таму да биде изгласан. Немам ништо против поддршката на стопанството. Но, пред тоа Владата треба да даде одговор до каде е ситуацијата со претходно злоупотребената финансиска поддршка која беше наменета за работниците. Имаше 300 компании кои воопшто не исплатиле плата и над 7000 компании кои исплатиле под минималната плата- потенцира Ампева.

Нема нови пари за газдите кои ја злопотребија државната помош

Таа порача дека неодговорно е да се најавува нова финансиска поддршка, без да се дадат одговори што стана со оние што ја злоупотребија претходната државна помош.

Бар ТВ21 се заинтересира за темава. Одговор за жал, не добиле. "Прашавме во Владата, која синоќа назначи неколку…

Publiée par Кристина Ампева sur Vendredi 23 octobre 2020

-Да се разбереме, државниот буџет е на народот, политичарите не го донеле од дома. Кредитите ги враќа повторно народот, а не политичарите. Затоа нова финансиска поддршка без претходно да ни се дадат одговори што стана со злоупотребите на наменски буџетски средства од претходните мерки, е нефер, нетранспарентно и неодговорно- посочува Ампева.

ССМ бара отчет од УЈП за исплатените 14.500 денари: Фирми во свој џеб ја ставиле помошта за платите на работниците

Прочитајте и...  Тој е „манијакот од Волга“, руски сериски убиец призна убиство на 26 жени

Поврзани вести

Убил рецепционер заради Гучи ранец, го чека доживотен затвор

И.И.

ВИДЕО+ФОТО: Напаѓачот кој усмрти пет лица во Германија бил пијан и се лекувал од ментална болест

Слободен печат

Д-р Стевановиќ: Превентивното земање на антибиотици дефинитивно не е оправдано

Слободен печат

ВИДЕО | Бајден се обрати на милиони Американци: Помошта пристигнува

Слободен печат

Вашингтон пост: Трамп стана параноичен, колабира системот зад вратите на Белата куќа

И.И.

Д-р Стефановиќ: Гледаме пациенти кои се добро следени и лекувани по осум недели и на крај сме ја изгубиле битката за секунда

Слободен печат

Остави Коментар