Амнести: Сериозни последици од ширење на Ковид-19 во руските затвори

Според Амнести Интернешнл, 9.000 од 519.600 руски затвореници се мажи на возраст над 60 години, и тие се посебно загрозени од вирусот.

Амнести Интернешнл денеска изрази загриженост во врска со „катастрофалните последици” од можното ширење на епидемијата на коронавирусот во руските затвори, повикувајќи ги руските власти да го намалат бројот на затвореници, особено оние што чекаат судење.

„Хуман рајтс воч” предупреди и минатата недела за пренатрупаност во руските затвори како најголем проблем во случајот со пандемијата на Ковид-19.

-Доколку властите не воведат заштитни мерки, пандемијата би можела да ги погоди руските затвори со катастрофални последици, предупредува Наталија Прилуцкаја, аналитичарка во „Амнести Интернешнл за Русија”.

Според неа, сегашната состојба во рускиот затворски систем ги става затворениците во поголем ризик од заразни болести, наведувајќи ги „пренатрупаноста, лошата вентилација, лошата здравствена заштита и несоодветните санитарни инсталации”.

Прочитајте и...  Триглав: Листа на добитници од првото извлекување од наградната игра карантWin 26.05.2020

Според Амнести Интернешнл, 9.000 од 519.600 руски затвореници се мажи на возраст над 60 години, и тие се посебно загрозени од вирусот.

Прочитај повеќе

Одложено лансирањето на ракетата, нов обид во сабота

Слободен печат

Тивок бунт во Франција: Угостителите на празни маси и со положени униформи ги сервираа своите барања

Слободен печат

Ваучер од 6 илјади денари за летување во Македонија може да добијат повеќе членови на исто семејство

Слободен печат

САД надмина 100 илјади жртви од коронавирусот

Слободен печат

Филипче: Имаме помала стапка на смртност од Грција и од Словенија

Слободен печат

Еден од платените убијци кои пукаа во црногорскиот мафијаш во Киев имал македонски пасош (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Лошото време може да го одложи стартот на ракетата на „СпејсИкс” со американски астронаути

Слободен печат

Вашингтон формално заклучи дека Хонгконг не ја задржал автономијата

Слободен печат

Заев апелира мерките да се почитуваат без исклучок

Слободен печат

ВО ЖИВО: Следете го историското полетување, НАСА и Спејсикс испраќаат астронаути во вселената

Слободен печат

Борел: Единствено дијалогот на ЕУ гарантира европска иднина на Србија и на Косово

Слободен печат

Терминот во којшто може сигурно да се очекува отворање на градинките е 15 јуни

Слободен печат