17.8 C
Скопје

Амнести Интернешнл: Русија можеби полека го убива Навални

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални е затворен во услови слични на тортура и можно е полека да го убиваат, соопшти денеска организацијата за човекови права Амнести Интернешнл.

Организацијата тврди дека Навални, кој минатата година беше отруен со новичок, сега страда од недостиг на сон и оти во затворот нема доктор на кој може да му верува.

– Русија, или поточно руските власти, можеби го ставаат Навални во ситуација на бавна смрт и се обидуваат да го прикријат она што навистина му се случува, изјави генералната секретарка на Амнести Интернешнл, Агнес Каламард.

– Јасно е дека руските власти ги кршат неговите права. Треба да сториме повеќе. Тие веќе се обидоа да го убијат, сега го затворија и го држат во затворски услови слични на тортура, рече таа.

Лидерот на руската опозиција и противник на рускиот претседател Владимир Путин минатата недела почна штрајк со глад, барајќи да добие соодветна медицинска нега за акутни болки во грбот и нозете.

Кремљ одби да го коментира здравјето на Навални, велејќи дека тоа е работа на државната затворска служба. Таа служба минатата недела соопшти дека Навални го добива потребното лекување.

Поврзани вести

Шведскиот премиер соочен со гласање за недоверба

Слободен печат

Папата повика на воспоставување хуманитарни коридори во Мјанмар

Слободен печат

ФОТО | Црн Дрим во Струга стана син

Слободен печат

Две лица загинаа во соoбраќајка на патот Штип-Крупиште

Слободен печат

Трагедија на Паличко Езеро: Се удавил маж, телото сѐ уште не е пронајдено

Слободен печат

Локализиран е пожарот во близина на „Слобода“, нема повредени

Слободен печат

Остави Коментар