Американските трупи се повлекоа од Сирија и ја уништија својата база

Американските трупи кои се повлекоа од Сирија ја уништија својата база со пистата за воени транспортни авиони и хелиодромот во таа земја, објави денеска сириската новинска агенција Сана.

Според агенцијата, базата што се наоѓа во близина на Тел Бајдар била целосно уништена по повлекувањето на американскиот контингент.

Покрај тоа, американските трупи треба да се евакуираат од базата „Лајф Стон” во близина на браната на Еуфрат во покраината Хасаках.

Пред неколку дена американските сили ја уништија и својата база во близина на сирискиот град Ајн ал Араб, која се наоѓа на 150 километри од Алепо.

Прочитајте и...  Во Швајцарија засилени епидемиските мерки

Поврзани вести

СДСМ: Стапуваат во сила новите мерки, да ги почитуваме и да го заштитиме јавното здравје

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Комисијата и Филипче да си дадат оставки, хронично болните се на удар

Слободен печат

Струите во ВМРО ДПМНЕ ја „горат“ или редефнираат партијата

Им побара да стават маски, брутално го избодеа – две сестри обвинети за обид за убиство

Слободен печат

Здружение за заштита на работничките права: Кој е одговорен за големата бројка на заразени во МВР?

Слободен печат

Седници на четири собраниски комисии

Слободен печат

Остави Коментар