Американските медиуми тврдат: Хуавеи во тајност ѝ помага на Северна Кореја да игради безжичен интернет – Слободен печат
ВестиПланета

Американските медиуми тврдат: Хуавеи во тајност ѝ помага на Северна Кореја да игради безжичен интернет

Според пишувањата на весникот, кинескиот телекомуникациски гигант во минатите осум години се здружил со државната кинеска компанија „Панда интернешнал информејшн технолоџи“.

Угледниот американски весник, Вашингтон Пост, ја лансираше веста дека кинескиот технолошки гигант, Хуавеи, во тајност соработува со Северна Кореја, за таа да изгради и одржува комерцијална мрежа на безжичен интернет.

Според пишувањата на весникот, кинескиот телекомуникациски гигант во минатите осум години се здружил со државната кинеска компанија „Панда интернешнал информејшн технолоџи“ за голем број проекти во Северна Кореја.

Претседателот на САД, Доналд Трамп, реагира на написот на весникот и рече дека ќе мора да ги провери овие наводи.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close