Американските и Руските научници СЕ ЗДРУЖИЛЕ: Прават моќно оружје против ЗАЕДНИЧКИ НЕПРИЈАТЕЛ (ВИДЕО)

Научниците од националниот истражувачки институт „Корољов“ во Самара, со колегите од институтот „Лебедев“, Руската академија за наука и научниците од Универзитетот Емори во САД направиле ласерски уред од нов тип на чија база подоцна ќе можат да се прават ласери за заштита на Земјата од астероиди.

„На база на слични ласерски уреди и во иднина ќе биде овозможено создавање на глобални системи за заштита од астероиди, како и компактни и моќни извори на кохерентно зрачење кое ќе може да се примени во индустријата“, го пренесува РИА Новости соопштението на Универзитетот од Самара.

Од Универзитетот исто така изјавиле дека ласерот е заснован на концепт кој го предложил Мајкл Хејвен, професор по хемија од Универзитетот Емори.

Прочитајте и...  Инфлуенсерки од пелени - Преслатко и модерно или реализација на неостварените соништа на мајките (ФОТО)

Во уредот за полнење се применува сноп на ласери од диоди, а во комората за празнење атомите на инертни гасови се претвораат во метастабилна состојба во плазма, која создава електрично празнење под притисок сличен на атмосферскиот. Во слична гасовита средина се формира далеку посилен и поквалитетен сноп отколку кај полупроводничките ласери.

„Предложената комбинација на технологии создава можност за создавање на компактен ласер кој може да емитува непрекинато зрачење со сила од неколку мегавати. Покрај тоа, активната средина на таквиот ласер содржи само инертен плин, што значајно ја поедноставува техничката реализација и овозможува создавање на хемиска инертна варијанта на ласерскиот уред“, објаснил Хејвен.

Како што рекол Павел Михејев, водечкиот соработник на лабораторијата на Универзитот од Самара, научниците ќе го користат уредот за пронаоѓање на оптимален начин на добивање на метастабилни атоми на инертен плин и ефикасен режим на генерирање на ласерски сноп.

Прочитајте и...  Изуми што го променија светот: Го сакате пивото и не можете без ви-фи? Заблагодарете им на овие жени!

„Сега, кога го направивме уредот, експериментално ќе ги проучуваме физикалните принципи на создавање на такви системи, ќе испитуваме како треба да се врши оптичко полнење, како силата на полнењето влијае на концентрацијата на метастабилните атоми на аргон и како концентрацијата на метастабилни атоми на инертните гасови зависи од притисокот на смесата“, истакнал тој.

Според зборовите на Михејев, ласерскиот сноп од овој тип скоро не се апсорбира во атмосферата, така да може да се користи за комуникација на голема оддалеченост или за пренос на енергија.

 

Прочитај повеќе

Ова се најважните намирници за развој на детскиот мозок, за концентрација, побрзо учење и подобро помнење

Слободен печат

Повеќе не е смешно, сега е болно: Тој беше најпосакуваниот маж, а денес изгледа неверојатно лошо (ФОТО)

Слободен печат

Спречете појава на вагинални инфекции – Никогаш не облекувајте се пред убаво да се избришете по туширањето

Слободен печат

Конечно решена дилемата: Дали кучињата се далтонисти или сепак гледаат боја?

Слободен Печат

Инфлуенсерки од пелени – Преслатко и модерно или реализација на неостварените соништа на мајките (ФОТО)

Слободен печат

„Мојот син почина од коронавирус… но не така како што мислите!“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во служба на убавината – Соодветна храна и многу вода помагаат да имате убава и сјајна коса

Слободен печат

Терминатор вежба, Лулу го набљудува – Шварценегер не може да се оддели од своето магаре (ВИДЕО)

Слободен печат

Автобиографско дело на Андре Леон Тели – Имам 71 година, време е да се дознае вистината за Ана Винтур

Слободен печат

Израдувајте ги домашните – Цимет штрудли со смокви

Слободен печат

Обрнете внимание – Протеините се незаобиколен дел на силниот имунолошки систем

Слободен печат

Дневен хороскоп за 31 мај, недела – Погледнете каков ќе ви биде денешниот ден

Слободен печат