Американскиот сон на манекенката од Севница – Меланија Трамп го прослави 50-от роденден

epaselect epa08183206 US President Donald J. Trump (L) and First Lady Melania Trump (R) walk across the South Lawn of the White House to depart by Marine One, in Washington, DC, USA, 31 January 2020. Trump departs for Mar-a-Lago for the weekend as the Senate reaches a critical stage of the impeachment trial and is poised to determine whether to include or reject witnesses and possibly proceed to a final vote on acquittal. EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS

Првата дама на САД, сопругата на претседателот Доналд Трамп, Меланија Трамп вчера го прослави 50-от роденден.

Фото: EPA-EFE/HARISH TYAGI

Иако не се појавува често во јавноста и главно е во сенка на нејзиниот сопруг, Меланија секогаш го привлекува вниманието на медиумите, а позната е и по својот стајлинг.

Меланија и Доналд Трамп на денот на Планетата Земја / 22 април 2020, Вашингтон, САД / Фото: EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS / POOL

Многумина ја сметаат за интригантна жена со животен тек кој наликува на филмска приказна. Меланија поминала повеќе од возбудлив половина век, а што е следно, се прашуваат многумина.

Фото: EPA-EFE/ERIK S. LESSER

Таа за својот роденден доби честитка и од својот сопруг, претседателот Доналд Трамп кој на Твитер напиша: „Среќен роденден, Меланија – нашата прекрасна прва дама!”

Честитки за 50. роденден на Меланија го преплавија и Твитер, а некои од нив се ретвитнати и по 6.000 пати, со често користење на скратеницата ФЛОТУС, што значи Прва Дама на Соединетите Американски Држави (First Lady of The Unites States).

Фото: EPA-EFE/JIM LO SCALZO

Како што се очекуваше, Меланија и Доналд овој ден го минаа дома, како и повеќето Американци – поради пандемијата на новиот коронавирус.

Меланија на здравствените работници и децата во болниците во 10 сојузни држави минатата недела им испрати подарок пакети – како што самата рече, „како мал знак на благодарност за нивната храброст и пожртвуваност во време на коронавирусот”.

Поранешната манекенка, по потекло од Словенија, во Америка замина во 1996 година, со цел да оствари кариера во модниот свет, а девет години подоцна, во 2005 година се омажи за Доналд Трамп. Парот една година подоцна го доби синот, Барон.

Фото: EPA/OLIVIER DOULIERY / SIPA POOL
Фото: EPA/MICHAEL REYNOLDS

Инаку, Меланија Трамп, како прва дама, ја промовира својата „Би-Бест“ (Биди најдобар) кампања против злоупотреба и вознемирување на интернет.