Американскиот режисер Мајкл Мур ја промовира С. Македонија како една од осумте земји каде Американците може слободно да патуваат

Американскиот режисер Мајкл Мур со објава на Фејсбук ја промовира Северна Македонија како една од осумте земји во светот каде Американците може да патуваат без никакви ограничувања.

-Планирате патување за време на празниците? Сфаќате ли дека остатокот од светот нè смести во сопствен приватен затвор, нели? Сега ни е забрането да патуваме  без ограничување скоро во секаде во светот. Само осум земји дозволуваат влез со американски пасош без никакви ограничувања (без карантин, без претходно тестирање, без виза, без ништо). Еве ги единствените нации во кои можете слободно да патувате како Американец: Северна Македонија, Косово, Тунис, Турција, Доминиканска Република, Мексико, Малдиви, Србија (има 23 други земји што ќе дозволат влез – но со ограничувања и карантини).

Прочитајте и...  Викендов паркингот на Водно го искористиле 383 возила

Мур потоа објснува дека остатокот од светот ги гледа Американците како чума и опасност, како и дека скоро 60 отсто од населението нема пасош, а голем дел никогаш ја немаат напуштетно САД.

На крајот од објавата го промовира Скопје и хотелот Стар Конак.

Прочитај повеќе

Корисниците на улицата „Востаничка” утре без вода

Слободен печат

Ѓукановиќ: По изборите сите имаат причина да бидат задоволни

Слободен печат

Џафери – Гир: Потребен е широк партиски консензус за ЕУ прашањата

Слободен печат

Експертите за инцидентот во Ѓорче Петров: Говорот на омраза е последица на „пумпањето“ национализам

Слободен печат

Ахмети на средба со американската амбасадорка Брнс

Слободен печат

Шведска нема да ги вакцинира малолетниците од ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Митаракис: Одговорните за пожарот во Мориа ќе се соочат со грчката правда, затвор па протерување

МИА Агенција

Заев – Брегу: Отворени сме за регионална соработка

Слободен печат

НБРСМ: Раст на депозитите и на кредитната поддршка и во текот на август

Слободен печат

Средба Бесими – Јан Коп: Интензивирање на соработката со Кралството Холандија

Слободен печат

Италијанците со референдум поддржаа намалување на бројот на пратеници

Слободен печат

По новинарско истражување на ИЦИЈ паѓаат акциите на водечките западни банки

МИА Агенција