Американскиот министер за одбрана во посета на Киев

Лојд Остин / Фото ЕPA-EFE/OLIVIER MATTHYS /

Американскиот министер за одбрана Лојд Остин денеска на социјалната мрежа Х соопшти дека пристигнал во посета на Киев.

– Денеска сум тука за да пренесам важна порака – САД ќе продолжат да ја поддржуваат Украина во нејзината борба за слобода против руската агресија, и сега и во иднина, напиша Остин.

Посетата на Остин доаѓа во време на растечки несогласувања околу Украина во американскиот Конгрес. На 6 и 7 декември во Вашингтон треба да се одржи Конференција за одбранбена индустрија која има за цел да го поттикне производството на оружје во Украина, во услови на конфликтот кој почна пред речиси две години.

Американската помош за Киев од почетокот на војната во февруари 2022 година изнесува десетици милијарди долари. Вашингтон постојано ветува дека ќе ја поддржува Украина онолку долго колку што е потребно, но се соочува со зголемен отпор од некои републикански конгресмени.

Остин е во Киев „за да се сретне со украинските лидери и да ја повтори непоколебливата поддршка на САД за борбата на Украина за слобода“, се вели во соопштението на Пентагон за посетата, која не беше однапред најавена од безбедносни причини. Остин ќе ја нагласи „континуираната посветеност на САД да и пружат на Украина безбедносна помош што и е потребна за да се одбрани од руската агресија“.

Ова е втора посета на Остин на Киев од почетокот на војната.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот