Американскиот конгрес ќе истражува дали Помпео ангажирал телохранители во приватни цели - Слободен печат

Американскиот конгрес ќе истражува дали Помпео ангажирал телохранители во приватни цели

Американскиот Конгрес започна истрага по информацијата дека државниот секретар Мајк Помпео ја користел својата безбедносна служба во приватни цели, јави синоќа Си-Ен-Ен.

Се дознава дека наредбите што ги давал Помпео на лица од неговата лична заштита, ги надминувале рамките на нивните директни надлежности.

Извори од Конгресот укажуваат дека истрагата што започнале да ја водат разни конгресни комисии започнала по дојава од „свиркач” во Администрацијата. Од дојавата се дознало дека Помпео понекогаш ги ангажирал своите телохранители да му носат оброци од кинески ресторан, потоа тие го превезувале неговото куче од салон за домашни миленичиња, или неговиот малолетен син.

Според Си-Ен-Ен, работата на безбедносните служби се плаќа од парите на даночните обврзници и противзаконски е кога официјални државни службеници ангажираат подредени лица за потреби надвор од нивите надлежности.

Прочитај повеќе

Владата ги поништи решенијата на Мизрахи за разрешување директори на центрите за социјална работа

Слободен печат

Тачи ќе соработува со Курти за приближување на Косово кон ЕУ и НАТО

Слободен Печат

Косовски медиуми: Авиолинијата Белград – Приштина ја загрозува независноста на Косово

Слободен Печат

Голем пожар во зграда во Загреб (ВИДЕО)

Слободен Печат

Најмалку 23 цивили загинаа во руски воздушен напад во Сирија

Слободен Печат

Расправија во Сенатот за правилата на процесот на импичмент на Трамп

Слободен печат

Остави Коментар

18 − one =

Прочитај повеќе

Столтенберг: НАТО мора да ги засили обуките во Ирак за да не се повтори борбата против ИД

Слободен печат

Зголемувањето на платите во јавниот сектор во Шпанија државата ќе ја чини 3,21 милијарди евра

Слободен Печат

Владата обезбеди материјална помош и домување за Атиџе и осумчленото семејство во „Медена земја“

Слободен Печат

Најнова месечна прогноза: Заврши зимата во Европа

Слободен печат

Прв случај на заразен од коронавирусот во САД

Слободен Печат

КЛИМАТСКА КРИЗА: Шпанската влада предложи мерки за борба против климатските промени

Слободен печат