Американскиот амбасадор во Косово: Србите не можеа сами да го обезбедат оружјето пронајдено во Бањска

Немири во Косово / Фото EPA-EFE/DJORDJE SAVIC

Американскиот амбасадор во Приштина, Џефри Ховениер, во интервју за англискиот Би-Би-Си изјави дека одредени структури стојат зад терористичкиот напад на Косово и дека оружјето пронајдено во Бањска укажува дека Србите не можеле сами да го обезбедат тоа оружје.

„Сега знаеме и дека лицето кое беше потпретседател на една од српските партии на Косово, а кое беше вмешано во настани со високи српски функционери, преку својот адвокат изјави дека тој е организатор на овој инцидент и дека беше присутен на тој настан“, рече тој.

Тој рече дека сега се работи на утврдување на точната одговорност. Ховениер изрази загриженост за тоа што се случи во Бањска.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот