Американски воени претставници бараат од Пентагон да ѝ достави на Украина авиони Ф-16

Борбен авион Ф-16 / Фото: EPA-EFE/GRZEGORZ MICHALOWSKI

Американските воени претставници, наводно, бараат од Пентагон да ѝ достави на Украина авиони Ф-16 за да може земјата подобро да се брани од руски ракети и беспилотни летала.

Висок претставник на американското Министерство за одбрана изјави за Политико:

– Мислам дека не сме против тоа.

Изворот, кој сакал да остане анонимен, изјави за весникот дека не е донесена конечна одлука.

Неговата изјава дојде само неколку недели откако САД ветија дека ќе испратат на Украина пакет оружје од 2 милијарди долари, вклучувајќи го и ракетниот систем Патриот.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот