Американски крисници колективно го тужат Гугл и бараат пет милијарди долари

Многу корисници на Интернет претпоставуваат дека нивната историја на пребарување не се следи кога содржината на Интернет се пребарува во „приватен режим”, но Гугл вели дека тоа не е случај.

Во САД е поднесена колективна тужба против Гугл, во која се тврди дека компанијата незаконски ја нарушува приватноста на корисниците, на тој начин што ја следи активноста на луѓето дури и кога пребаруваат содржина на Интернет користејќи таканаречен „приватен режим” (private/incognito mode)

Тужителите бараат компензација од најмалку пет милијарди американски долари од Гугл и неговиот сопственик, компанијата Алфабет, јави Би Би Си..

Многу корисници на Интернет претпоставуваат дека нивната историја на пребарување не се следи кога содржината на Интернет се пребарува во „приватен режим”, но Гугл вели дека тоа не е случај. Гугл пребарувачот ги отфрла тврдењата дека нивното постапување е нелегално бидејќи, како што вели, јасно ги информирал корисниците дека секогаш кога ќе отворат нов „инкогнито таб”, веб-страницата на која се наоѓаат може да собере информации за нивната активност за пребарување.

Прочитајте и...  ЈО: Итно и со приоритет се постапува по индиции за извршени кривични дела поврзани со изборите

Според адвокатската фирма „Бојес Шилер Флекнер”, која поднесе тужба пред федералниот суд во Сан Хозе, Калифорнија во вторникот, со колективната тужба веројатно ќе бидат опфатени „милиони” корисници на Гугл кои пребаруваат на Интернет од 1 јуни 2016 година. во приватен режим.

Во тужбата се наведува дека Гугл не смее да продолжи со тајното и неовластено собирање на податоци од речиси сите Американци кои имаат компјутер или телефон, пренесува Би Би Си.

Прочитај повеќе

Медицинска сестра од Чиле се грижи за болните од ковид-19: После смената свири на виолина низ ходниците (ВИДЕО)

Слободен печат

Судот ја одби кауцијата за поранешната девојка на педофилот Епстин

Слободен печат

Американска компанија кон крајот на месецов ќе тестира вакцина врз луѓе

Слободен печат

Во Дебар досега направени над 1.100 тестови, позитивни 153 лица

Слободен печат

Португалската полиција пребарува бунари: Се сомневаат дека педофилот Брукнер таму ја фрлил Медлин Мекен

Слободен печат

На грчка граница се продаваат лажирани потврди за туристи што сакаат да ја преминат границата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Медицинска сестра која го победи коронавирусот даруваше крвна плазма

Слободен печат

Во Албанија заштитна маска задолжителна во затворени простории

МИА Агенција

„Ја кријат вистината како за Чернобил“: Американци тврдат дека научници од Вухан пребегале на Запад и ги откриваат мрачните тајни за коронавирусот

Слободен печат

ДИК: Од категоријата болни и немоќни лица гласале 7861 гласачи (ВИДЕО)

Слободен печат

Куомо: Уште четири сојузни држави на карантинската листа на Њујорк

Слободен печат

По вториот ден од сослушувањето, Хашим Тачи без зборови излезе од судот во Хаг

Слободен печат