17.8 C
Скопје

Американски конвој од воени возила влезе во Сирија

Американски конвој воени возила и неколку цистерни со гориво влегоа во сириските покраини Хасака и Дајр ез-Зор во североисточниот дел на земјата, објави денеска сириската државна телевизија.

Според извештајот, најмалку 45 оклопни возила и камиони со муниција влегоа во Сирија.

Сириската телевизија наведува дека САД го зајакнаа военото присуство во Сирија од почетокот на оваа година.

Од 2015 година САД отворија девет воени бази во североисточниот дел на Сирија, од кои четири се во близина на нафтените полиња во покраината Дајр ез-Зор, додека пет во соседната покраина Хасака.

Во октомври минатата година во Сирија се испратени уште 5.000 американски војници.

Поврзани вести

Трошка надеж за подобри односи на суперсилите во иднина

Слободен печат

ВИДЕО l Масовна тепачка во украинскиот Парламент: Се скараа пратениците од владејачката и опозициската партија

Слободен печат

Саливан: Бајден и Ердоган не се договорија за руските противвоздушни ракетни системи С-400

Слободен печат

Разни соеви на ковид-19 галопирачки се шират во Африка

Слободен печат

Македонците ќе можат слободно да патуваат во Германија: Границите ќе бидат отворени за вакцинираните лица

Слободен печат

Маричиќ: Хрватска ја подджува земјава во стартот на преговорите за членство во ЕУ

Слободен Печат

Остави Коментар