Американски конвој нападнат на границата меѓу Ирак и Кувајт

Првично не било јасно дали во конвојот имало американски војници и дали има повредени во експлозијата, додека ирачката страна негира дека се случил инцидентот.

Конвој кој пренесувал опрема за американски единици бил цел на експлозија што се случила во близина на граничниот премин меѓу Ирак и Кувајт околу 21 часот по локално време.

Првично не било јасно дали во конвојот имало американски војници и дали има повредени во експлозијата, додека ирачката страна негира дека се случил инцидентот.

Безбедносен извор претходно соопшти дека експлозијата ја предизвикала ирачката шиитска муслиманска милиција, чија цел била американската воена база во близина на преминот, и дека неколкумина вработени во таа база биле повредени.

Тоа подоцна било демантирано од други безбедносни извори кои рекле дека бил нападнат конвој, а не база.

Малку познатата ирачка шиитска милициска група по име Ашаб ал Кахф ја презеде одговорноста за нападот и објави видео со кое се гледа експлозијата во далечината.

Прочитајте и...  „Џонсон&Џонсон": Влегуваме во трета фаза на испитувања на вакцината против ковид-19

Прочитај повеќе

Мицотакис со видео-порака до граѓаните: Целосен карантин не е опција

Слободен печат

Во Прилеп ситуацијата со ковид-19 сериозна, неопходна е монтажната болница

Слободен печат

Банкарските сметки на Навални се замрзнати

Слободен печат

Спасовски: Нема толеранција за говорот на омраза, мора добро да се превенира

Слободен печат

Скопје ќе стане центар за борба против лажни вести на јужното крило на НАТО

Лука Андреев

Мирен протест на учениците и просветните работници во Атина

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заедницата на српски општини сè уште е камен на сопнување на Вучиќ и Хоти. Не знае дали следниот состанок во Брисел ќе се одржи

Илинка Иљоска

Падна договор: Нова депонија за Гостивар за пет години

(ВИДЕО) Шекеринска до полковникот Ковачки: Да не ја ставаме политиката над Армијата!

Лука Андреев

Рангелова до Мицкоски: Сега можеме лично на дуел да се пресметаме

Слободен печат

Филипче: Агресијата кон докторите да се замени со жалби и поплаки до Министерството за здравство

Спасовски: Владата размислува дали да ја зголеми казната за неносење маска

Слободен печат