Американски експерти тврдат дека Русите погрешно ја процениле состојбата на нивната армија

Тенк „Челинџер“, дониран од Британија за украинската војска / фото: Украинско министерство за одбрана

Институтот за проучување на војната (ISW) објави нова анализа за војната во Украина во која се вели дека Русите најверојатно планираат нова офанзива врз основа на погрешни претпоставки за способностите на нивната војска. Тие наведуваат и дека Русите во моментов се обидуваат да ги заменат исцрпените сили на групата Вагнер по освојувањето на Соледар.

„Руските сили веројатно ја немаат борбената моќ неопходна за да одржат повеќе од една голема офанзивна операција. Нема докази што сугерираат дека руските сили регенерирале доволно борбена моќ по загубите во раните фази на војната за да овозможат истовремени офанзиви од големи размери. да се спроведе во следните неколку месеци“, вели ISW.

Тие додаваат дека руската војска ги освоила областите околу Бахмут потпирајќи се на голем број луѓе и со огромни човечки трошоци.

„Понатаму, конвенционалната руска војска веројатно нема да биде подготвена да преземе такви ужасни загуби што им ги нанесе тактиката „човечки бран“ на осудените на Вагнер. Способноста на Русите да спроведат брзи, големи и повеќестрани офанзиви оваа зима и затоа пролетта е многу сомнителна“, велат тие.

ИСВ наведува дека дури и ако Украина го загуби Вуледар, тоа е малку веројатно да доведе до руски пробив на повеќе линии на напредување во Доњецк или на бојното поле воопшто.

Пролетната дождовна сезона во Украина, која вообичаено се случува околу април, ќе ја влоши соодветноста на теренот за маневарска војна. Ако руските сили се обидат да извршат симултана механизирана офанзива во следните два месеци, тие веројатно ќе ги нарушат напорите на Украина за спроведување контраофанзива на краток рок, но таквата руска офанзива веројатно би кулминирала предвреме.

Ова ќе создаде услови што украинските сили би можеле да ги искористат за контраофанзива во пролетта или летото 2023 година. Украина, исто така, може да има сè поголема корист од западните тенкови кои штотуку и беа ветени.

ИСВ верува дека Русите веројатно нема да постигнат оперативно одлучувачки успеси во нивните сегашни и веројатни идни офанзивни операции, иако веројатно ќе постигнат тактички, а можеби дури и оперативно значајни придобивки.

Украина многу веројатно ќе се најде во добра позиција од која може да спроведе успешни контраофанзивни операции по кулминацијата на руските офанзиви пред или за време на пролетната сезона на дождови.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот