Американски авиони ЛЕТАЛЕ над Албанија – Ловците изведувале вежба, а еве ЗОШТО (ВИДЕО)

Три Ф16 борбени авиони денеска извеле тренажни летови на албанското небо, пренесува приштинска Коха.

Тренажните летови се, како што се наведува, изведени во склоп на мисијата „Air Policing“ во воздушниот простор на Република Албанија, а под името „Tango Scramble“.

Тренажните летови се изведени во соработка со Шпанија и Грција, а со цел стандардизација на борбените операции на летечката формација за решавање на различни ситуации спрема однапред одредени сценарија.

Воздухопловните сили преку Центарот за контрола на известување се координирале со НАТО структурите и учесниците на овие вежби.

Прочитајте и...  Д-р Хасани: Повредените во вчерашната експлозија од плинската боца, се во многу тешка здравствена состојба

Прочитај повеќе

Иранските власти демантираат дека го кријат вистинскиот број на смртни случаи од коронавирус

Слободен печат

ЕК ги осудија антисемитските маски на карневалот во Белгија

Слободен печат

Брнабиќ: Приоритет е иницијативата мини Шенген и инфраструктурното поврзување на регионот

МИА

Милошоски утре ќе треба да ги предаде снимките што ги објави вчера

Дендиас без коментар за непочитувањето на Преспанскиот договор

Либискиот премиер: Калифа Хафтар е воен злосторник

Слободен печат

Остави Коментар

десет + 13 =

Прочитај повеќе

Димковски: Исплатени 607 милиони денари субвенции за сточарите

Слободен печат

„ТЕ-ТО“ дематира: Лага е дека сме профитабилна компанија, која остварува милионски добивки

Слободен печат

Гутереш го претстави глобалниот акциски план за човековите права

Слободен печат

Резултатите покажуваат дека во Косово нема случај на заразени од коронавирус

Слободен печат

Поради трагедијата во Романовце утре прогласен ден на жалост во Куманово

Слободен печат

Колку реално партиите можат да добијат двотретинско мнозинство?