Американската воена база на Окинава во карантин поради епидемија на коронавирус

Телевизијата Асаши денеска соопшти дека на базата Футенма се регистрирани уште 32 случаи.

Населението на јужниот јапонски остров Окинава е загрижено откако во тамошната американска воена база се забележани десетици случаи од заразни со новиот коронавирус, јави Гласот на Америка.

Американските и јапонските власти соработуваат со размена на информации за сегашни и претходни активности поврзани со инфицирани војници.

Од 62 лица со позитивен тест за коронавирус регистрирани од 5 до 12 јли, 39 се од Футенма, авио станица на маринците, 22 се од базата Кемп Хенсен и еден од Кемп Кинзер.

Телевизијата Асаши денеска соопшти дека на базата Футенма се регистрирани уште 32 случаи.

На Окинава е стациониран основниот дел од американскиот воен контингент во Јапонија. Но за многу жители на островот, овие бази се поврзани со низа проблеми како криминал и разни други немили настани, и тие сакаат кратење на бројот на маринците или нивно целосно заминување од островот.

Како што јави Гласот на Америка, гувернерот на Окинава, Дени Тамаки, викендов изјави дека е „крајно жално” тоа што толку голем број инфекции се случил за толку кратко време, додавајќи дека жителите на Окинава биле „шокирани” од веста.

На Фејсбук профилот на тихоокенските бази, бригадата на маринците соопштила дека секое напуштање на базата и движење по цела Окинава се забранети, освен итни случај како преглед на доктор што треба да биде одобрен од командантите.

Не сметајќи ги инфекциите во базата, бројот на инфицирани на Окинава изнесува 148, додека во цела Јапонија досега се потврдени 22.000 случаи на Ковид-19 а досега починале околу илјада. 

Прочитајте и...  Мицкоски: Европа да ја разубеди Бугарија да не ја блокира земјава на патот кон ЕУ

Поврзани вести

Драма во Германија: Автомобил удри во група луѓе, 12-годишно момче загина

Слободен печат

Мицкоски: Единствената порака на Заев е да не се крева паника во состојба кога имаме бројки кои покажуваат катастрофа

Слободен печат

Од понеделник граѓаните ќе можат да направат брзи тестови по цена од 1000 денари

Слободен печат

По невидената рецесија економијата на САД порасна за 33 отсто во третото тримесечје

Илинка Иљоска

Не е лошо ако ви паднат антителата за коронавирус велат британските експерти. Финтата е во мемориските клетки

Илинка Иљоска

Европа денеска надмина 10 милиони случаи на коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар