19 C
Скопје

Американската држава Вирџинија ја укинува смртната казна

Вирџинија ќе стане првата држава во јужниот дел на САД, и 23-та држава што ќе се откаже од смртната казна, која ќе биде заменета со доживотен затвор без помилување.

„Во долгата историја на Вирџинија, оваа држава егзекутирала повеќе луѓе од било кој друг. Време е да се запре оваа машина за убиства. Ова е важен чекор напред во настојувањето нашиот правосуден систем да биде чесен и непристрасен за сите“, рече Нортем во заедничка изјава со претседателката на долниот дом Ајлин Филер-Корн

Прочитајте и...  Маричиќ: Извештајот на Стратегијата за реформи во правосудството укажува дека имаме солидни резултати

Американските медиуми пишуваат дека во оваа држава е меѓу првите по извршени смртни казни. „

Во декември лани членови на Конгресот на САД го повикаа претседателот на САД  Џозеф Бајден, кој за време на својата предизборна кампања вети дека ќе ја укине смртната казна на федерално ниво и ќе постигне нејзино укинување на државно ниво. 

Поврзани вести

Бројот на новороденчиња во Франција падна за 13 отсто во текот на една година

Слободен печат

Заев задоволен: Наплатата на ДДВ е подобрена, преговараме со девет нови странски компании за инвестиции

Слободен печат

Заев: Го јакнеме менталниот склоп на целото општество, случајот со Мијалков е резултат на досегашните реформи

Слободен печат

Саркисјан: Барам начин за мирно решавање на ситуацијата

Слободен печат

Маричиќ: Евростат потврди дека пописот ќе биде по меѓународни стандарди

Слободен печат

Полска воведува нови ковид правила: Го укина карантинот за вакцинираните од коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар