Американска компанија кон крајот на месецов ќе тестира вакцина врз луѓе

Акциите на Модерна во текот на денов пораснаа за околу 2,5 отсто на американската технолошка берза Насдак.

Американската фармацевтска компанија Модерна Инк соопшти дека од 27 јули или околу тој датум ќе почне со завршни клинички испитувања за вакцина против ковид-19.

Се работи за третата, клучна фаза од испитување врз луѓето на вакцината mRNA-1273.

Клиничкото испитување го води Националниот институт за здравство (НИХ), а американската влада во тој проект на Модерна вложи близу половина милијарди долари.

Завршните клинички испитувања ќе се спроведат на 97 локации, сите во САД. Ќе бидат вклучени околу 30.000 возрасни лица кои имаат големи изгледи да се заразат од коронавирус. Во текот на испитувањата ќе се спореди бројот на новозаразени лица кои ја примиле новата вакцина и оние кои добиле плацебо.

Експерименталната вакцина ќе биде тестирана во 30 сојузни дражави и во Вашингтон. Половина се држави кои се тешко погодени од епидемијата, како Тексас, Калифорнија, Флорида, Џорџија, Аризона, Северна и Јужна Каролина.

Прочитајте и...  Џафери: Седете во салата дур трае паузата, запознајте се малку меѓу себе

САД во последните денови бележи рекорден број на новозаразени, посебно од споменатите држави.

Акциите на Модерна во текот на денов пораснаа за околу 2,5 отсто на американската технолошка берза Насдак.

 

Прочитај повеќе

Облачно време со пороен дожд, грмежи и засилен ветер

Слободен печат

Курсна листа на НБРМ: Колкава е вредноста на еврото денеска?

Слободен печат

Виц на денот – Висина

Слободен печат

Интерпол: Криминалците го користат коронавирусот за кибер напади врз корпорациите

Слободен печат

Либанскиот премиер се закани: Ќе платат одговорните за експлозијата – Бејрут како погоден од атомска бомба (ВИДЕО)

Слободен печат

Петковски: Повикот за Али Ахмети во Хаг не е случаен, и Шешељ го викнаа како сведок па го осудија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Меѓу исчезнатите има и деца: Ураганот Исаија збриша цела населба, хаос во Њујорк и Вирџинија (ВИДЕО)

Слободен печат

Родителите не знаеле зошто детето е поспано па го однеле во болница: Лекарите се шокирале кога ги виделе снимките (ФОТО)

Слободен печат

Со изведба на одбрани арии отворено јубилејното 60. „Охридско лето” (ФОТО+ ВИДЕО)

Слободен печат

ВО ЖИВО: Во експлозијата во Бејрут загинаа најмалку 30 луѓе, а над 3.000 се повредени

Слободен печат

Три и пол години казна затвор за Владимир Панчевски

Слободен печат

По 10 часовната судска расправа се очекува пресудата за Владимир Панчевски

Слободен печат