21.8 C
Скопје

Американска докторка: Ако се користат овие три состојки секојдневно, речиси нема шанси да добиете рак!

Американската докторка, Каролин Андерсон, на јавноста ѝ понуди еден многу едноставен рецепт со кој се намалуваат воспалителните процеси во телото, а според неа и се спречува појавата на ракот.

Станува збор за смеса од три лесно достапни состојки. Овие сознанија, како што раскажува Андерсон, се засноваат на двеилјадигодишната традиција на користење на овие состојки во источна Индија, а кои се потврдени со најновите медицински истражувања и студии во западната медицина. Андерсон нагласила дека ако се користат овие три состојки секојдневно, речиси нема шанси да добиете рак.

Рецептот е следиот:

Измешајте 1/4 кафено лажиче куркума со 1/2 кафено лажиче маслиново масло. Во тоа додадете малку свежо мелен бибер. Овие три состојки измешајте ги во шолја.

Вака приготвената смеса може да се консумира директно, но може и да се користи како додаток на разни јадења, супи и на салати.  Единствено на што треба да се внимава е доколку ги користите во готвени јадења, да не бидат преварени, па затоа додавајте ги на самиот крај на готвењето. Ако ги консумирате директно, можете да ги помешате со малку вода.

Но, што точно го спречува ракот и ширењето на ракот? Одговорот на ова прашање оваа докторка го дала на својот блог.

Молекулите во куркумата што го предизвикуваат овој противвоспалителен ефект се нарекуваат куркумин. Најновите студии откриваат дека куркумата спречува појава на неколку видови рак: рак на дебелото црево, простата, мозок, дојка. Експериментите покажале дека без разлика колку биле изложени на канцерогени хемикалии, кај оние кои користеле куркума спречено било развивање на многу видови рак.

Поради тоа, идеална комбинација за лекување и превенција на рак е куркума во комбинација со бибер или ѓумбир. Биберот согласно истражувањата ја зголемува делотворноста на куркумата дури за 200
отсто, вели Андерсон.

Андерсон уште нагласила како за успешна превенција на рак, но и за уништување на клетките на ракот, потребно е оваа смеса да се користи секој ден во повеќе наврати.

„Користете ја што е можно почесто“, вели Андерсон и додава дека оваа смеса, односно овој природен лек против ракот нема нуспојави.

Поврзани вести

Познатиот југословенски киоск „К67“ беше поставен на „Тајмс Сквер“ во Њујорк: Но, дали светот знае за неговата културолошка историја?

Слободен Печат

Најмоќната деловна жена во светот: Шерил Сандберг прозборе дескриминацијата на жените во пандемијата

Слободен Печат

„Порака во шише го преминала Атлантикот“: По неколку години се создало неочекувано прекуокеанско пријателство

Слободен Печат

Погледнете што има да каже Ким Кардашијан за сопствениот љубовен живот

Слободен Печат

Џастин Бибер сподели ретка фотографија со неговиот татко: Тато, те сакам со целото мое срце

Слободен Печат

Погледнете кои хороскопски знаци се најдобри родители – рангирани!

Слободен Печат

Остави Коментар