Американец осуден на доживотен затвор поради убиство на ирачки цивили

Американски федерален суд осуди на доживотен затвор поранешен вработен на американска фирма за обезбедување Блеквотер, за неговата улога во убиството на невооружени цивили во Ирак во 2007 година.

Судијата Ројс Ламберт го осуди на доживотен затвор Никола Слетен, кој од порота бил прогласен за виновен за убиство од прв степен.

Обвинителството го товареше Слетен дека прв пукал за време на масакрот во септември 2007 година, кога во Багдад беа убиени 14 цивили – 10 мажи, две жени и две момчиња.

Одбраната тврдеше дека Слетен и другите членови на Блеквотер отвориле оган откако погрешно процениле дека кон нивниот конвој со голема брзина се приближувал автомобил со потенцијален бомбаш-самоубиец.

Прочитајте и...  Понеделник втор ден Велигден, неработен за граѓаните од католичка вероисповед

Прочитај повеќе

Вработените во судската служба неискористениот дел од годишниот одмор да го искористат до 31 мај годинава

Слободен печат

Австриската економија пандемијата ја чини 11 милијарди евра

МИА Агенција

Чулев: Во наши раце е најсилното оружје за запирање на ширењето на вирусот, а тоа е социјалната дистанца

Слободен печат

Бројот на починати од Ковид-19 во Шпанија е помал во однос кон крајот на март

МИА Агенција

Се одложува издржувањето на казна затвор за оние лица кои се осудени до три години

Слободен печат

Во Франција привремено без работа останаа 6,3 милиони лица

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Димитров: Ја примивме помошта од пријателска Турција, од турскиот народ до македонскиот народ

Слободен печат

Уште четири смртни случаи во Србија, вкупно заразени 2.666 лица

МИА Агенција

Сите во своите домови, започна со примена полицискиот час во цела држава

Слободен печат

Британскиот премиер е „клинички стабилен” на Одделот за интензивна нега

МИА Агенција

Парични казни за семејство во Берово за непочитување на полицискиот час

Слободен печат

Социјално загрозените семејства ќе земаат гарантирана минимална помош од 4 до 10 илјади денари

Слободен печат