Американец кој тврдеше дека плаќал заразени да лижат предмети во продавници заврши во затвор

Полициско возило во САД / Фото: Слободен печат, архива

Еден човек од Тексас беше осуден на повеќе од една година затвор за ширење лажни информации поврзани со Ковид-19 на социјалните мрежи.

„Кристофер Чарлс Перез (40) објави две заканувачки пораки на Фејсбук во април 2020 година, лажно тврдејќи дека платил некој заразен со Ковид-19 да лиже предмети во продавници”, соопшти Канцеларијата на американскиот јавен обвинител.

Извор: МИА

Видео на денот