Американците прво го плукаа Ѓоковиќ, а сега кукаат за него откако е загрозен УС Опен

Првиот тенисер на АТП ранг листата неколку недели е на удар на спортската јавност и на тенисерите од САД поради случувањата на „Адриа тур“.

Новак Ѓоковиќ се најде на удар пред сè на тенисерите од САД кои постојано го критикуваа како и американските медиуми, но се чини дека тие критики им преседнаа кога најдобриот тенисер навести дека нема да настапи на УС Опен.

Поголем дел од тенисерите од Европа кои доминираат на АТП ранг листата на најдобри играчи, најавија дека поради пандемијата на коронавирусот нема да учествуваат на УС Опен. Ваквите најави создадоа паника кај организаторот на грен слем турнирот во Њујорк, тениската федерација на САД, бидејќи зачестија и шпекулациите дека можно е и откажување на турнирот.

Поради тоа, Ѓоковиќ кој е лидер на АТП ранг листата, но и претседател на советот на тенисери, доби повик денеска да биде пред својот компјутер бидејќи треба да се одржи конференција преку Зум помеѓу АТП, организаторот на УС Опен и тенисерите.

Прочитајте и...  Првата жена која ќе игра за машки фудбалски клуб

Играчите треба да добијат јасни информации за тоа како би патувале во САД, дали би биле во задолжителен карантин во Њујорк и други подетални информации, како одговор од АТП дали по враќањето во Европа мора да поминат во задолжителен двонеделен карантин, што би значело неиграње на друг грен слем турнир, Ролан Гарос.

Организаторот на УС Опен е подготвен на големи отстапки кон најдобрите тенисери за да не го откажат учеството на грен слем турнирот во Њујорк што би значело пропаст за тениската федерација на САД. Тие се надеваат дека ќе го премислат Ѓоковиќ и тој ќе се согласи да настапи во Њујорк по што неговиот пример би го следеле и останатите најдобри европски тенисери.

Прочитајте и...  Касиљас и официјално ја заврши кариерата: Дојде време да се простам со фудбалот

Прочитај повеќе

Фулам е последниот учесник во Премиер лигата (ВИДЕО)

Слободен печат

Феран Торес за 23 милиони евра во Манчестер сити

Слободен печат

Надал нема да ја брани титулата на „УС Опен“

Слободен печат

Руски напаѓач три години во дресот на Шкупи (ФОТО)

Слободен печат

Бразилецот Барбоса е нов играч на Македонија ЃП

Слободен печат

Дефинитивно откажан Мастерс турнирот во Мадрид!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

СЦ „Јане Сандански“ во изборот за најдобар ракометен храм во Европа!

Слободен печат

Доколку властите одобрат, навивачите од септември повторно на стадионите?

Слободен печат

И атрактивната Луси го чека Санчо на „Олд Трафорд“! (ФОТО)

Слободен печат

Најдобриот играч во Серија А доаѓа од Јуве, но не е Роналдо!

Слободен печат

Познати двете групи на традиционалниот струшки турнир

Слободен печат

Првата жена која ќе игра за машки фудбалски клуб

Слободен печат