7.9 C
Скопје

Американците полудеа по руската апликација – половина милион нови корисници за 4 дена

Повеќе од половина милион Американци ја презедоа руската апликација Телеграм за само 4 дена, од минатата среда до неделата, по гасењето на налогот на Доналд Трамп на Твитер и отстранувањето на апликацијата Парлер.

Телеграм така стана втора најбарана апликација во САД, зошто Американците бараат алтернатива за големите корпоративни социјални мрежи.

Телеграм, социјалната мрежа и сервис за безбедна размена на пораки, која е креирана во Русија преземена е 545.000 пати во периодот меѓу 6. јануари и неделата 9. јануари, три пати повеќе отколку во истиот период претходната седмица, јави американската телевизија Фокс Њуз.

Масовниот „егзодус“ на Американците кон другите социјални мрежи следуваше зошто тие потешко се контролираат, за разлика од традиционалните, како што се Фејсбук или Твитер, но и поради политиката на корисници која ја спороведуваат мејнстрим социјалните мрежи, објави Њујорк Тајмс.

Прочитајте и...  Груби: Една третина од рамковните административци од утре на работа

Телеграм во последните 72 часа доби 25 милиони нови корисници, рече основачот на оваа мрежа Павел Дуров. Тој откри дека 38 проценти од новите корисници дошле од Азија, 27 од Европа, 21 отсто од Латинска Америка, 8 отсто од Блискиот Исток и од Северна Африка, пренесува порталот ПЦНен.

Фокс Њуз наведува дека руски Телеграм во голема мера профитирал зошто корисниците масовно ја напуштаат американската апликација за размена на порака ВотсАп, во сопственост на Фејсбук, поради измена на условите за користење со кои е нарушена приватноста на корисниците.

Апликацијата „Signal“ доби над 810.000 нови корисници кои „побегнаа“ од „WhatsApp“

Поврзани вести

Втор ден немири во Холандија по воведувањето на „полициски час“: Инциденти во Ротердам и во близина на Мастрихт

Слободен печат

Филипче за набавка на ковид вакцини: Преговараме со кинески „Синовак“ и „Синофарм“, чекаме дози и од Ковакс механизмот и од „Фајзер“

Слободен печат

Шкотска ќе одржи нов референдум во мај

Срѓан Ивановиќ

Бајден повторно ги воведе ограничувањата за патување

Слободен печат

Гувернерот на англиската Банка: Криптовалутите веројатно нема да потраат

Слободен печат

Поранешниот претседател на САД може да здивне: Врховниот суд отфрли две тужби против Трамп

Слободен печат

Остави Коментар